הסוף לחזירות?

הסוף לחזירות?

חלק גדול ממגדלי החזירים בצפון הארץ מזלזלים זה שנים באיכות הסביבה, ותורמים לזיהום מי התהום. תכנית פעולה חדשה מבקשת לשים קץ לאזלת היד של הרשויות עד כה

אחרי שנים שבהן חזיריות הפזורות בכפרים ערביים בצפון מזהמות את הסביבה, נראה כי המחדל יגיע בקרוב לסיומו. המשרד להגנת הסביבה, משרד החקלאות, רשות המים ופרקליטות מחוז חיפה, שילבו ידיים והחלו בדרך פעולה מעניינת למיגור המפגעים שיוצרים החזירים.

מדובר בכ-200,000 חזירים הגדלים בכפרים אעבלין, מעיליא, פסוטה וכפר יאסיף. החזיריות השונות מייצרות שלל שפכים המזהמים את מי התהום. מדובר בפגיעה קשה במקורות המים לשתייה המשמשים את תושבי חיפה והצפון. על פי נתוני המשרד להגנת הסביבה, חזיר יחיד מייצר כמות שפכים באותה כמות שמייצרים שבעה בני אדם. אם מתרגמים זאת לכמות החזירים בארץ ישראל, חישוב פשוט מגלה ש-200,000 חזירי הכפרים הערביים מייצרים כמות שפכים השווה לזו של 1.4 מיליון איש. חלק מהשפכים הללו מוזרמים לשטחים פתוחים ולשדות חקלאיים בצפון, ומשם מחלחלים למי התהום.

צוות בין-משרדי הוקם במטרה לפתור את הבעיה, תוך מחשבה כיצד למנוע את המפגעים הסביבתיים הקשים שהחזירים גורמים למי התהום. תוך כדי התהליך הוצא צו של רשות המים, שהורה לנתק את המים בדירים, והמשרד להגנת הסביבה פנה למשרדי ההוצאה לפועל בבקשה להחרים מבעלי הדירים את החזירים. הליך זה לא יצא אל הפועל עקב חוסר היכולת של ההוצאה לפועל לקלוט עשרות אלפי חזירים באופן מיידי.

מאז שנת 2006 הוגשו עשרות כתבי אישום נגד מגדלי חזירים שזיהמו את הסביבה, אך העונשים שהטילו שופטי בית המשפט – קנסות של עשרות עד מאות אלפי שקלים – לא הרתיעו את המגדלים.

לפני שלושה חודשים, במסגרת המאבק בזיהום, הוציאה רשות המים צו אשר הורה על הפסקת אספקת המים למגדלי חזירים, אך הצו לא התממש בעקבות משרד החקלאות ובית הדין למים בחיפה. גם משרד החקלאות הסתייג מהמהלך, מהחשש שהחזירים ימותו בצמא, אך רשות המים ביקשה לעשות זאת באופן הדרגתי. גם לפני שלושה שבועות הוציאה הרשות צו להפסקת אספקת המים לאחד הדירים בגליל, אך הגופים האחרים העדיפו לפעול במדיניות אחרת: להתמקד בכל פעם בבעל דיר אחר המתעלם מהחוק, וזאת במטרה להביא לסגירתו. מדובר במבצע לוגיסטי שאם יצא אל הפועל, ישים סוף לאזלת היד של הרשויות במסגרת הטיפול בבעיה הוותיקה והנרחבת.

Photo by chrisjfry, cc

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

6

תגובות ל“הסוף לחזירות?”

 1. כהן יפה הגיב:

  לא ברור לי איך עולה על דעת משהו, לנתק מים מבע"ח ובכלל לפגוע ביכולת הקיום של עשרות מגדלי חזירים בארץ. אם יש בעיה עם זהום מי התהום אולי צריך להתנות את גידול החזירים בתהליכי טהור השופכים כמו שנעשה עם בני אדם? בודאי שיש דרכים לפתור בעיה זו מבלי להמית את כל החזירים בארץ? ולפגוע במשלח ידם של עשרות אנשים. האם זה בגלל שבחזירים עסקינן????.

 2. אמיר קל אור הגיב:

  מעניין להשוות כמה שפכים מייצרת פרה אחת, וכמה רפתות מזהמות את מי התהום שלנו. אני מניח שבארץ יש יותר פרות ויותר רפתות מאשר חזירים ודירים.

 3. גיורא סגל הגיב:

  שתי התגובות המקדימות את תגובתי, מעלות שאלות אמתיות ונבונות.
  אני מבקש לומר את דעתי בצורה לא פחות בוטה, מהכתבה שלעיל.

  נוסח הדברים בכתבה נטול כל אמינות, הכתבה מדיפה צחנת רפתות גזענית, ולכל בר-דעת ברור ומובן, כי עולה מכאן שנאה לבעל חיים קסום ותורם זה כמו גם ללאומיות מגדליו.
  הייתי מסכם ואומר שהכתבה פשוט "חזירית", אבל איני רוצה לפגוע בבעלי חיים אלה.

 4. מודי הגיב:

  לחלק מן הכותבים לעיל ודאי לא ידוע שבשנים האחרונות נערכה פעולה עצומה בהיקפה להסדרת השפכים של הרפתות בארץ. מוזר לי מדוע לא נהגו המשרדים הנוגעים בדבר באותה שיטה כלפי החזיריות.

 5. זהר אופיר הגיב:

  אין ספק שענף החזיריות הוא גורם ראשון מבין ענפי החי החקלאיים בזיהום הסביבה. מצד שני אין ספק שענף זה הוא ענף חקלאי לגיטימי לא פחות מכל ענף אחר. כך שאכן אין מנוס מהמסקנה שהפער הקיים בין הלגיטימיות של הענף לבין כמות הזיהום הבלתי פרופורציונלית שלו, נובע מן היחס ה"מיוחד" של מגזר הרב בארץ – הן כלפי בעה"ח הזה והן כלפי המגדלים שלו. זה בא לידי ביטוי (כפי שעולה בכתבה זו) בדרישה מן המגדל לדאוג למניעת הזיהום, שפירושו: בניית מט"ש.
  בניית מט"ש בכל מקום אחר איננה נדרשת מהמגדל הבודד, כי-אם זו משימה ענפית, מוניציפלית ובעיקר – משרדי הממשלה הרלוונטיים (הגנת-הסביבה, החקלאות ו…האוצר) ולכן יש להפנות אליהם, לא פחות מהמגדלים את הדרישה למניעת הזיהום. אין לי ספק שאם הגורמים הללו יחברו למאמץ , כפי שהם עושים זאת בכל הענפים האחרים – הפיתרון לא יאחר לבוא.
  בהצלחה. זהר אופיר

 6. דניאל לוי הגיב:

  אני מבקש להוסיף הערות לגבי גידול החזירים בארץ, כמדומני אין פיקוח על צורת גידול החזירים וכל מגדל עושה כראות עיניו,
  מי שביקר בדיר חזירים בארץ במיוחד בדירים בצפון הארץ יווכח
  שהחזירים חיים בתנאים תת אנושיים או תת חזירים ממש צער בעלי חיים, לכל חזיר מוקצב תא צר ברוחב פחות ממטר ובאורך גופו משך כל חייו הוא אינו רואה מעבר למעקה הבטון של תאו, וזאת על מנת שישמין ויביא רווח לבעליו, לדוגמא: הדירים במעיליא גובלים בשכונות המערביות של מעלות, הצחנה מהדירים וצרחות החזירים שנישמעות בילתי ניסבלים. לא חיבים לגדל חזירים בארץ ניתן ליבא בשר חזיר קפוא ולשחרר את הארץ הקטנה הזאת מאוד צרה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *