בצורת בארה"ב: שיא של 50 שנה

בצורת בארה"ב: שיא של 50 שנה

לא רק אצלנו בישראל חם. את ארה"ב שוטף גל חום שגורם נזק למיליוני דונמים של גידולים. ואם לא די בזה, צפויה העלאת מחירים של מוצרי יסוד רבים

אם נדמה שלא הספיקו לארה"ב כל אסונות הטבע שניחתו עליה בשנים האחרונות – החל בסופות טורנדו קטלניות וכלה בהצפות – כעת נוחתת על ראשי האומה האמריקאית צרה נוספת: גל חום עז, שכמותו לא ידעה המדינה ב-50 השנים האחרונות. כמו כל שינוי קוטבי במזג האוויר, גם זה הנוכחי יגרור בעקבותיו עליית מחירים של מוצרי בסיס רבים, עקב הפגיעה בחקלאות והתייבשותם תחת השמש הקופחת של גידולים חקלאיים רבים. 29 מדינות סובלות ממזג האוויר החריג, כולל קולורדו, מיזורי, ניו מקסיקו וארקנסו, כשבראש הרשימה ניצבת טקסס.

על פי הנתונים, המעידים על תנאי האקלים הקשים ביותר מאז שנת 1956, יותר מ-60% משטחה של ארה"ב סובלים מהבצורת. למעשה, בחודש יוני נשברו שיאי הטמפרטורה לא פחות מ-170 פעמים. הבצורת פוגעת בחלקים הדרומיים והמערב-תיכוניים של המדינה, שהם בעלי ריכוז אוכלוסייה דליל ושטחי אדמה נרחבים שאינם מעובדים, אך בכל זאת חשיבותם גדולה שכן הם נחשבים כעמוד השדרה של החקלאות האמריקאית. להמחשה, כ-75% משדות התירס ופולי הסויה בארה"ב ממוקמים באזור זה, הסובל מבצורת קשה. באילינוי, ספקית תירס והסויה השנייה בגודלה בארה"ב, רק 5% משטחי הגידול לא נפגעו כלל. דו"ח של משרד החקלאות האמריקאי הציג נתונים שלפיהם רק 31% מגידולי התירס בארה"ב נותרו במצב טוב במהלך השבוע שעבר. גם בשבוע שלפני כן הנתונים לא היו טובים בהרבה, ועמדו על 40% בלבד.

התחזיות המטאורולוגיות לא מבשרות טובות לתקופה הקרובה, ומדווחות בעיקר על יובש צפוי. בתוך כך, גובר החשש שלתנאי מזג האוויר תהיה השפעה ממשית על מחירם של מוצרי יסוד רבים, כולל פירות וירקות, ואפילו מוצרי חלב. הנחמה היחידה טמונה בכך שבעוד תקופה לא ארוכה עתיד להגיע אלינו הסתיו, שיביא עמו, מן הסתם, ממטרים שיפרו את מאזן היובש.

Photo by Shotaku, cc by-nc-nd 2.0

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *