התחום האפור של הבניין הירוק

התחום האפור של הבניין הירוק


איך נדע שבניין, שכונה או עיר הם באמת ירוקים? שימו לב למחיר ולתקן המוצג, וכדאי לבדוק גם את סביבת המגורים. מדריך קצר

נדמה כי בשנים האחרונות ישראל סוגרת את פער הבנייה הירוקה מול מדינות מפותחות אחרות בעולם. כך, תחת כל עץ רענן אנחנו מתבשרים כי עוד שכונה ירוקה קמה ועוד עיר ידידותית לסביבה צומחת. בניין ידידותי לסביבה בשכונה בריאה הפך להיות מטרנד לצו השעה, והנוגעים בדבר, החל מיזמים וכלה בראשי רשויות, מבינים שאם ברצונם למשוך אוכלוסיות חדשות, עליהם "לספק את הסחורה".

אולם האם ביכולתנו לדעת האם הבניין, השכונה או העיר הירוקה באמת כאלה? המציאות מוכיחה שרשויות בישראל צריכות לעבור עוד כברת דרך כדי להיות ירוקות, וכך גם בנוגע לבניינים שנבנים בשנים האחרונות בינות לפארקים ולגנים מוריקים. לא אחת הסביבה הפורחת מסתירה מציאות אפורה של טיפול לקוי בפסולת, זיהום אוויר באזור, בזבוז אנרגטי, שימוש מוטעה במים להשקיה, ואלה רק כמה דוגמאות מתוך סדרה ארוכה של נזקים וחוסר התחשבות אמיתית בסביבה. כדי לעזור לכם להתמצא ולבחון האם מקום המגורים או העבודה שלכם עונה על סטנדרטים "ירוקים", אנו במועצה הישראלית לבנייה ירוקה ריכזנו עבורכם סדרה של הנחיות פשוטות כדי להימנע מליפול למלכודת של ההטעיה השיווקית המכונה התיירקקות ("Green wash").

חפשו את התקן

התקן החדש לבנייה ירוקה של מכון התקנים הישראלי אושר לפני שנה, לאחר עבודה אינטנסיבית שכללה מעורבות מצד עשרות אנשי מקצוע בתחום והובלה של משרדי ממשלה, וביניהם המשרד להגנת הסביבה. כיום, יש במכון התקנים הישראלי כ-180 פרויקטים בתהליך הסמכה ועוד כ-21 בניינים שכבר הוסמכו (כולם על פי התקן הישן). מגמה זו רק תלך ותגדל. התקן החדש מעמיד את ישראל בשורה הראשונה עם סטנדרטים עולמיים, ויתרה מכך, מכיוון שהוא עומד לביקורת ולשינוי מתמיד, התקן מחויב להישאר עדכני ולהתאים עצמו לסטנדרטים ולצרכים המשתנים.

בניין שהוא ירוק ונבנה על פי תקן לבנייה ירוקה יראה חיסכון בהוצאות של מים ואנרגיה כבר בשנה הראשונה לקיומו, ולראיה, בניין אקו טאוור של חברת האחים עזורי (הממוקם ברחוב המסגר בתל אביב) נבנה על פי תקן הLEED- האמריקאי, ומראה נתוני חיסכון מרשימים של כ-33% חיסכון בהוצאות החשמל בהשוואה לבניין ייחוס דומה, וכן חיסכון במים שעולה על 70%.


ערכו בדיקה מקדימה סביב מקורות מידע קיימים

בשנים האחרונות מתחזקת המגמה שבמסגרתה הרשויות מחויבות במסירת מידע לתושבים. כיום חלק ניכר מהמידע הסביבתי נגיש בצורה קלה וידידותית יחסית באתרים הרלוונטיים של הרשות המקומית, המשרד להגנת הסביבה או איגודי ערים שמתפקידם לפקח ולנטר את נתוני זיהום האוויר באזור. אל תתפתו ללכת שולל אחר הגינה המטופחת בחזית הבית. היום יש מקום לבוא לרשות בדרישות נוספות, החל מצעדים לצמצום זיהום האוויר וכלה ביצירת שבילי אופניים עבורכם ועבור ילדיכם.

שימו לב למחיר

הקפדה על סטנדרט ואיכות בנייה ירוקה מתבטאת לעיתים בעלויות בנייה יקרות יותר (אחוזים בודדים). היתרון הוא החיסכון כספי, המתקבל כתוצאה משימוש נכון במשאבי הטבע כגון אנרגיה ומים. לכן בניין שמתהדר בתווית ירוקה, ובו דירות במחיר אטרקטיבי במיוחד ביחס לסביבתו, אמור לעורר חשד. במקרים שכאלה עליכם לדרוש לדעת על פי איזה סטנדרט של בנייה ירוקה נבנה הבניין, האם זהו סטנדרט מוכר? אם לא קיים תקן, מה הופך את הבניין לירוק? אילו אלמנטים ירוקים הוטמעו בו ומה עושה אותו לשונה מכל בניין אחר?

גם בניין ישן יכול להיות ירוק

מגמה ההולכת ומתרחבת בתחום הבנייה בישראל היא של בניינים העוברים "שיפוץ ירוק". היום כבר יש חברות שמתמחות בתמ"א 38 ירוק, ואחרות שמטמיעות פתרונות ירוקים בבניינים קיימים וכך עוזרות להתאים אותם למציאות העכשווית.

יחד עם זאת, גם במקרים כאלה חשוב לבחון האם ועד כמה השיפוץ הוא אכן ירוק. האם מערכת הקירור שהותקנה עומדת בדירוג אנרגטי נמוך? האם הקבלן השתמש בחומרים ממוחזרים ולחילופין, האם דאג לפנות את הפסולת הנוצרת מהשיפוץ לאתרי הטמנה מוסדרים ולא השליך אותה בשטח פתוח בניגוד לחוק? מחובתכם להתעניין ולשאול שאלות כגון אלה כדי להבטיח שהחזות והאלמנטים המודרניים מלווים גם במינימום פגיעה בסביבה.

חובה צרכנית

הזכות לבחור לגור או לעבוד בבניין ירוק טומנת בחובה חובה צרכנית לוודא כי התנאים להיותו ירוק אכן מולאו, וזאת כדי לעזור להסדיר את התחום, ובעיקר, כדי לוודא כי דאגתנו האמיתית לסביבה לא מולכת שולל. אם וידאתם כי אכן כל התנאים מולאו והבניין עומד בתקן מוכר וידוע, אתם יכולים להיות מרוצים כפליים, מהבחירה הנבונה כלפיכם וכלפי הסביבה בה אנו חיים.

הכותבת היא מנכ"לית המועצה לבנייה ירוקה. הכנס השנתי של המועצה ייערך ב-5 בספטמבר במרכז "נא לגעת" בתל אביב.

Photos by phototouring, cc

Icetech Freezers, cc by nc sa 2.0

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“התחום האפור של הבניין הירוק”

 1. פלג לפיד הגיב:

  שלום לכול.
  תקן ישראל לבניה ירוקה, ניתן לרכוש במכון התקנים – תמורת תשלום.
  אני ממליץ שאתר זה ירכוש את התקן ויאפשר למעונינים לחזות בו ללא תשלום.
  מכאן השאלה, מכון התקנים ממומן מהמיסים שלנו. האם נכון שהתקנים שלו שנעשו לטובת הציבור יעלו כסף?
  האם אתם גובים תשלום עבור המידע היקר שאתם מפרסמים? הכתבות, המפות ועוד?
  בברכה
  פלג לפיד

 2. נמרוד מרום הגיב:

  ירוק , לא ירוק, במילא תהיה תכף מלחמה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *