להתראות לטרנטה

להתראות לטרנטה

תקציבים נוספים הועברו לפרויקט גריטת הרכבים במדינת ישראל, שבמסגרתו מכוניות בנות יותר מ-20 שנה ירדו מהכביש, והמדינה תשלם לבעליהם סכום של 3,000 ש"ח

אחרי שלאחרונה דיווחנו לכם על מבצע סבסוד מזגנים יעילים אנרגטית, אנו יכולים לבשר גם על פרויקט נוסף שהופסק בחודש מרץ האחרון, וכעת קיבל תקציב נוסף של 10 מיליון שקלים – פרויקט גריטת הרכבים, המעודד הורדת רכבים מהכבישים, הן בשל בעיות זיהום אוויר והן בשל צרכי בטיחות. עד כה תקציבה של תכנית הגריטה עמד על 80 מיליון שקלים, אך הפרויקט נפסק לסירוגין מסיבות תקציביות. כעת הוא יוצא שוב לדרך בעידוד המשרד להגנת הסביבה, שהצהיר כי התכנית מסבה תועלת רבה, הן בתחום הסביבתי והן בתחום הבטיחות.

במסגרת התכנית, רכבים בני יותר מ-20 שנה, נטולי ממיר קטליטי, המזהמים את האוויר פי כמה וכמה מרכבים חדשים יותר, ייקלטו לגריטה בתמורה לתשלום של 3,000 שקלים לבעליהם. התנאים הם רישיון בתוקף וחוסר שעבוד של הרכב. עד כה זכתה התכנית לביקוש גדול, בעיקר בשל הקושי למכור רכבים שיוצרו לפני יותר משני עשורים.

"הנושא הזה מאוד חשוב", אמר יו"ר ועדת הכספים, שעודד את הפרויקט. "עידוד אנשים להביא לגריטת כלי רכב ישנים תורם גם לאיכות הסביבה וגם לבטיחות ושמירה על חיי אדם. במבט כולל מדובר גם בחסכון כלכלי גדול למדינה. לצערנו הרב, התקציבים לפרויקט הזה אזלו כי מדובר בתוכנית מאוד אטרקטיבית, ואני דרשתי מהאוצר לחדש את התקצוב ליישומה מחדש. הפרויקט משותף למשרד התחבורה והמשרד להגנת הסביבה, והשר גלעד ארדן פנה אישית בבקשה לחדש את התקצוב".

אך למרות ההתקדמות החיובית, מסתבר שעיקר העבודה עוד לפנינו: במשרד להגנת הסביבה מעריכים שבכבישי ישראל נעים היום כ-30 אלף רכבים בני 20 שנה או יותר. התקציב שאושר לאחרונה צפוי לממן גריטת 10% בלבד מהם – כ-3,000 כלי רכב. יחד עם זאת, התכנית היא להעביר ב-2013 סך של 18 מיליון שקלים נוספים, שיאפשרו גריטה של כ-6,000 כלי רכב נוספים.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *