הכל (יהיה) דבש

הכל (יהיה) דבש

בטח כבר שמעתם שהדבורים סובלות בשנים האחרונות מהמחסור במשקעים, ובהתאם לכך תפוקת הדבש הולכת ויורדת. עכשיו אפשר לבשר שמועצת הדבש וקק"ל משלבות ידיים על מנת לשנות את המצב

בטח כבר שמעתם: בכל הנוגע לתפוקת דבש, שבע השנים האחרונות היו לא מזהירות במיוחד. הירידה בכמויות הממטרים הקטינה את יכולת הייצור של הדבורים, וכך גם תנופת הפיתוח והבינוי, שצמצמה את השטחים הפתוחים ואת הצמחייה. למרות כל זאת, השנה נרשמה עלייה של 14% בתפוקה, בשל החורף הגשום (יחסית) שעבר עלינו, כולל גשמים מאוחרים שהשפיעו על פריחות האביב והקיץ.

לפני פחות משנה קיימו משרד החקלאות ומועצת הדבש כינוס חירום בעקבות היכחדותה של 30% מאוכלוסיית הדבורים בעולם. הדבר עורר חשש מנזקים לענפי הבריאות, הקוסמטיקה והטקסטיל. באותו כנס השתתפו מומחים אשר הציגו שיטות שונות להתמודדות עם התופעה ובלימתה. חשיבותן הגדולה של הדבורים נובעת מכך שדבורי הדבש אחראיות להאבקת 80% מסך הגידולים החקלאיים בעולם. לפני ששה עשורים אף חזה אלברט איינשטיין כי אם וכאשר הדבורים ייעלמו מן העולם – תוך ארבע שנים בלבד כמויות המזון יצנחו באופן דרסטי, מאחר שהדבורים מאביקות את הפרחים בשתילי הירקות ובעצי הפרי.

בעולם מנסים להתמודד עם הבעיה, וישנה אף מגמה לגדל דבורי דבש גם בערים גדולות כמו לונדון, ניו-יורק, הונג-קונג ופריז. הכוונה היא להתאים כוורות לאורח החיים העירוני, ואף להציב אותן על גגות ובגינות ציבוריות גדולות.

במקביל להתרחשויות השונות בתחום, נרקם בשנה האחרונה שיתוף פעולה מעניין בין מועצת הדבש לקק"ל בכל הנוגע לנטיעות צופניות, כולל שתילת כחצי מיליון עצים המכילים צוף, בעיקר סמוך לכוורות, על מנת להעניק לדבורים סביבת גידול נוחה יותר.

בסופו של דבר, בשל השינויים השונים, הגיעה תפוקת הדבש ב-2012 עד כה ל-3,200 טון (לעומת 2,800 טון ב-2011), וסביר להניח שעד סוף השנה יעברו הדבוראים את סף ה-4,000 טון. אך הנתונים המרגיעים לא מאטים את קק"ל ומועצת הדבש, שדווקא מתכננות עליית מדרגה בשיתוף הפעולה. הנטיעות הצופניות נמשכות ואף מתגברות, וייתכן כי ט"ו בשבט הקרוב אף ימותג כ"שנת הדבורה", תוך התמקדות בנטיעות צופניות, וזאת על מנת לחזק את אוכלוסיית הדבורים בארץ ובכלל.

Photo by Orin Zebest, cc

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“הכל (יהיה) דבש”

  1. What lovely, positive and healthy work do K.K.L (Keren Kayemet L'Yisrael) with the bee growers. I admire their work and hope that all enjoy a good year. and more.
    This should be published in the UN so that other countries can learn more goodness coming from Israel.

  2. הדסה הגיב:

    נטיעות צופניות- לאילו עצים מתכוונים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *