כי מירושלים תצא הבשורה הירוקה

כי מירושלים תצא הבשורה הירוקה

רשמו לפניכם: בקיץ 2013 תשתתף קבוצה ישראלית בתחרות העולמית לבנייה ירוקה. בתכנית: בניית בית ידידותי לסביבה שייבנה בסין

זה קורה מדי שנה. תחרות הבנייה האקולוגית "סולר דקאתלון" מתקיימת ברחבי הגלובוס בהשתתפות נציגי 20 מדינות, אשר מנסים להמציא ולהביא את הבשורה הבאה בתחום. עד היום ישראל לא השתתפה מעולם בתחרות, אך כעת נראה שהמצב עומד להשתנות בזכות האדריכלים חן שליטא וד"ר יוסי קורי. השניים החליטו להקים קבוצה שתייצג את ישראל בתחרות הבאה, שתיערך בקיץ 2013, ופנו למוסדות אקדמיים במטרה לגייס סטודנטים מהתחום האקולוגי. כך התגבשה הקבוצה.

20 הסטודנטים שהקימו את הקבוצה לפני כשנה הגיעו מארבעה מקומות: החוג לעיצוב פנים של המסלול האקדמי של המכללה למינהל, שנקר, ויצ"ו חיפה ואוניברסיטת תל אביב. הם הכירו זה את זה, גיבשו אג'נדה משותפת, למדו מהמומחים המובילים בארץ בתחומי הבנייה הירוקה, וכמובן – גיבשו הצעה סופית על מנת להתקבל לתחרות: בניית "בית ארבעת המרחבים" או בשמו המשני "הבית הישראלי".

הבית המדובר היה נפוץ בארץ ישראל עוד בתקופת הברונזה, ותוכנן תוך התייחסות נבונה לתנאי האקלים הסביבתיים. כעת, בגרסת 2012, פיתחו אותו חברי הקבוצה תוך התאמה לצרכים של ימינו. מאפייני הבית מעניינים בהחלט: חצר פנימית שממנה נכנסים לבית האור והאוויר, מה שמסייע לפנות כלפי מעלה אוויר חם מהחדרים; אופציה לניידות, לשינוי ואף למיחזור חלקי המבנה; תכנון הבית על פי האקלים המקומי – כולל מעטפת מבודדת ומערכות אוורור טבעיות שיחסכו שימוש מסיבי במזגן; מכשירי חשמל יעילים מבחינה אנרגטית, כמו גם תכנון של תאורה חסכונית ואפקטיבית .

הרעיון הוא ליצור מצב של "Net Zero Energy Building", כלומר בית שלא זקוק למקורות אנרגיה חיצוניים אלא מייצר את האנרגיה שהוא צורך באמצעות מערכות סולאריות. וכל זה לא יישאר רק על הנייר, אלא במציאות ממש. התכנון הוא לבנות את הבית בישראל, כולל ריהוט ואבזור, ולאחר מכן לפרק ולבנות אותו שוב בסין. בנוסף יידרשו חברי הקבוצה לחיות באותו בית, כולל פעילויות יומיומיות כמו כביסה ובישול, וכל זאת על מנת להוכיח האם ועד כמה הבית פונקציונלי.

בקרוב יתחילו חברי הקבוצה לבנות את האבטיפוס של הבית הירוק כאן בארץ, לקראת התחרות עצמה. נמשיך לעקוב.

הצילומים באדיבות המכללה למנהל.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *