בריטניה שואפת: התייעלות אנרגטית

בריטניה שואפת: התייעלות אנרגטית

ממשלת בריטניה החליטה להקצות מאות מיליוני פאונד לעריכת מחקרי התייעלות
אנרגטית. בקרוב אצלנו?

בעולם מתחילים להבין יותר ויותר את חשיבות ההתייעלות האנרגטית. כך למשל, בשבוע האחרון החליטה בריטניה להשקיע מאות מיליוני פאונד במחקרים אוניברסיטאיים שיבחנו את ההתייעלות האנרגטית מכל הבחינות. אוניברסיטאות שונות ברחבי הממלכה המאוחדת יחברו לגופים מסחריים שונים, וביחד יפיקו מחקרים בשווי של כמיליארד פאונד. עד כה יצאו לדרך 14 מחקרים, להם הוקצו 220 מיליון פאונד מכספי הממשלה, ואילו 600 מיליון פאונד יגיעו ממשקיעים פרטיים.

כך להמחשה, אחד המחקרים (שזכה למימון של 38 מיליון פאונד) נערך על ידי מכון המחקר של אוניברסיטת סוונסי בשיתוף בריטיש פטרוליום ו'טאטא', ובמסגרתו נבחנו נושאי הבטיחות בתחום הדלק; מחקר נוסף (שזכה למימון גבוה הרבה יותר, 92 מיליון פאונד) ינסה למצוא טכנולוגיות חדשות אשר יפחיתו את השימוש בדלקים פוסיליים בתחום התחבורה. מחקר זה יתקיים באוניברסיטת וורויק, בסיוע יצרניות הרכב יגואר ורולס רויס.

שר המדע הבריטי, דיויד וילטס, אמר כי "המנצחים בפרויקט הזה יתמודדו עם הבעיות המרכזיות שעומדות בפנינו היום. כך נוכל לקדם פתרונות בתחום היעילות האנרגטית ושיפור התשתיות".

השקעתה של בריטניה ידועה בכל הנוגע למחקר ופיתוח בתחום האנרגיה. רק לפני כחודש פורסם כי ממשלתה פותחת בתכנית לעידוד ביו-אנרגיה, שמטרתה להגיע, עד שנת 2020, לעד 11% מצריכת האנרגיה במדינה שתסופק על ידי קרנות מחקר ופיתוח יזמי בתחום הביו-אנרגיה. המימון לתכנית עומד על 2 מיליון פאונד.

כמו כן, לאחרונה דווח כי הממשלה תשקיע 12 מיליון פאונד בשש ערים בריטיות בכדי שאלו יעברו תהליך של התייעלות אנרגטית, והושקה גם תחרות בהיקף של 20 מיליון פאונד עבור ממציאים ומדענים שימצאו פתרונות בתחום אגירת האנרגיה. הפרויקט מיועד עבור אזורי הווטלאנדס האנגליים, המספקים סביבה טבעית לציפורים, מכרסמים וחיות מים. הרעיון הוא לנצל את המשאבים הטבעיים באזור לניצול אנרגיה, תוך שימוש בצמחים הגדלים במקום.

שורת המהלכים הללו מתחברים גם למחקר שנערך על ידי הוועידה הבינלאומית לחיסכון באנרגיה, אשר פורסם בחודש יולי האחרון ודירג את 12 הכלכלות החזקות בעולם בנוגע לחיסכון אנרגטי. על פי המחקר, בריטניה היא המדינה היעילה ביותר בעולם. אגב, אחריה ברשימה הופיעו גרמניה ויפן. דווקא ארה"ב, המדינה המתועשת ביותר בעולם, הגיעה רק למקום התשיעי. כנראה שלא רק לנו יש ממי ללמוד.

Photo by mueritz, cc by sa

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *