המזרח התיכון עומד להתחמם

המזרח התיכון עומד להתחמם


אמנם לא מסיבות ביטחוניות, אבל בהחלט מסיבות אקלימיות. כך על פי דו"ח חדש שפרסם הבנק העולמי

לאחרונה פרסם הבנק העולמי דו"ח חדש, ובו התראה שצריכה לעניין בעיקר את אזורנו: ההתחממות הגלובלית עלולה להשפיע לרעה בעיקר על מדינות המזרח התיכון וצפון אפריקה. על פי הדו"ח, המגמות הנוכחיות מעידות כי הטמפרטורות הממוצעות במזרח התיכון צפויות לעלות עד שנת 2050 בעוד שלוש מעלות, ופי שניים מכך בטמפרטורת הלילה.

אם הטמפרטורות במזה"ת אכן יעלו באופן משמעותי, יחולו במזרח התיכון ובצפון אפריקה בצורות קשות שיחריפו את המחסור במים. במספרים הווי אומר עלייה של כ-60% בדרישה למים בשנת 2050, לעומת החמרה של עשרה אחוזים במחסור במים עד 2050. כפועל יוצא, תיווצר פגיעה בביטחון המזון באזור. הנפגעות העיקריות מכך יהיו מדינות המפרץ הפרסי, הנאלצות לייבא מזון עבור התושבים. נוסף על כך, צפויה פגיעה משמעותית ביבולים, שתוביל לירידה בתוצרת ובהמשך גם לירידה בהכנסות של חלק גדול ממשקי הבית.

אינגר אנדרסן, סגנית נשיא הבנק העולמי לענייני המזרח התיכון וצפון אפריקה, התייחסה לנושא באמרה כי "השינוי האקלימי הוא מציאות קיימת עבור התושבים במדינות הערביות. זה משפיע על כולם, במיוחד על העניים שלא יכולים להתאים את עצמם. בזמן שהאקלים הופך קיצוני יותר, גם ההשפעות יחריפו. כעת זה הזמן לנקוט בפעולות ברמה המקומית והאזורית כדי להגדיל את יכולת ההתמודדות".

במסגרת פרסום הדו"ח המליצו בבנק העולמי למדינות האזור להרחיב את איסוף המידע האקלימי, שיסייע להן לחזק את השירותים הבסיסיים, לשפר את הגישה לשירותי החינוך, הבריאות, התברואה ועוד, וחשוב מכל – לשפר את התשתיות הקיימות (מערכות ניקוז טובות למקרי שיטפונות, בניית קירות לעצירת מפלס פני הים ועוד) וכל אלה על מנת להתמודד בהצלחה עם תופעת ההתחממות העולמית.

גם בוועידת האקלים של האו"ם, שהתקיימה לאחרונה, דנו בהתחממות כדור הארץ וניסו לסכם תכנית עבודה עד שנת 2015. מזכ"ל האום, באן קי מון, צוטט כאומר: "השינוי האקלימי מתרחש מהר הרבה יותר ממה שמבינים. המדע הבהיר זאת היטב: ההתנהגות האנושית גורמת לשינוי האקלימי, ולכן הפתרון חייב להגיע מאתנו. ההתחממות היא איום על כולנו, וסימני הסכנה נמצאים מסביבנו. אף אחד לא חסין לשינוי האקלימי – עשירים או עניים. זה אתגר קיומי עבור כל המין האנושי – לאורח חיינו, לתוכניות שלנו לעתיד. עלינו לקחת בעלות על כך".

צילום: sabamonin, cc by nc sa

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *