מסביב לעולם בדרכון ירוק

מסביב לעולם בדרכון ירוק

גם ישראל מצטרפת למגמה העולמית להפחתת טביעת הרגל האקולוגית של תעשיית התיירות, ומציעה חוברת לתיירות ירוקה. קחו מקל, קחו תרמיל, קחו אחריות סביבתית. נסיעה טובה!

תעשיית התיירות היא מן התעשיות הגדולות בעולם. היא מספקת תעסוקה והכנסה למיליונים, וחושפת מיליונים אחרים לאוצרות הטבע והתרבות של כל חברה. אך לצד יתרונותיה, היא גם משתמשת במשאבים רבים – בעיקר קרקע, אנרגיה ומים, וטביעת הרגל האקולוגית שלה גדולה.

עם הגידול בצפיפות האוכלוסין והמחסור העולמי במשאבים, יהיה על תעשייה זו להתאים את עצמה למציאות המשתנה. כבר היום, גורמי תיירות מובילים בעולם ובישראל פועלים במרץ ובנחישות לשינוי אופי התיירות והקטנה משמעותית של השפעתה הסביבתית השלילית.

למטיילים תפקיד מרכזי בהצלחת השינוי. בידם היכולת לבחור יעדים, מוצרים ושירותים המוכיחים התחשבות ואחריות כלפי הסביבה וכלפי החברה שהם מבקרים בה. בחוברת של התכנית הסביבתית של האו"ם (UNEP) תמצאו המלצות שיבטיחו כי לטיול הבא שלכם תהיה השפעה סביבתית מזערית על יעד הביקור.

כך למשל, תמצאו שם המלצה להיפטר בשלב האריזה מעטיפות מוצרים על מנת לא להכביד על התשתיות המקומיות, אם צוללים – ליהנות מיפי שוניות האלמוגים, אך לא לגעת בהן, כמזכרות לקנות מוצרי עבודות יד ולעודד אומנויות ומלאכות מקומיות, אך לא לקנות שרידים ארכאולוגיים למיניהם, שכן אלה מעודדים שוד אתרי ארכאולוגיה, ועוד המלצות רבות וטובות, שאף אם חלקן נשמעות ברורות מאליהן או פעוטות ערך – ככל שיותר אנשים ימלאו אותן, כך תהפוך תעשיית התיירות לגורם חיובי ותורם לסביבה ולחברה.

גם בישראל הופקה חוברת לתיירות ירוקה, ביוזמתה ובהכנתה של עמותת תיירות אקולוגית ובת-קיימא ישראל, ובהפקתם של משרד התיירות והלשכה הממשלתית לפרסום. ההמלצות לטיול הירוק מחולקות לשלבים – משלב תכנון הטיול, דרך ההכנה והאריזה, הנסיעה ליעד, השהות ביעד ועד החזרה הביתה. החוברת מיועדת למגוון קהלים בתעשיית התיירות ומוסדות החינוך, המחקר והעשרה, לצורך הסברה והעלאת המודעות לתיירות בת-קיימא. לפרטים נוספים על החוברת ולהרצאות וסיורים בנושא, אפשר לפנות לעמותה.

Photo: caribb, cc

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

2

תגובות ל“מסביב לעולם בדרכון ירוק”

 1. אדיר אורי הגיב:

  שלום
  קראתי את הפרסום לגבי החוברת. נראה מעניין מאוד.
  איך משיגים את החוברת?
  תודה
  אורי

 2. מערכת הגיב:

  שלום אורי,

  לפרטים נוספים על החוברת אנא צור קשר עם עמותת תיירות אקולוגית בישראל:

  03-5463172, 054-9989922

  http://www.ecotourism.org.il/

  בברכה,
  המערכת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *