ההתחממות הגלובלית מביאה אלינו מחלות

ההתחממות הגלובלית מביאה אלינו מחלות

כתוצאה משינויי האקלים, נרשמת עלייה ברמת התחלואה במחלות שונות שעד לא מזמן נפוצו בעולם בעיקר באזורים טרופיים. גם בישראל נערכים. על פי ד"ר איל בראון, מומחה למחלות זיהומיות: "מחלות שראינו בחצי כדור הארץ הדרומי מתחילות לטפס לחצי הכדור הצפוני"

לכל מה שנכתב ומדובר בנושא השפעת ההתחממות הגלובלית על כדור הארץ, נוספה עכשיו קטגוריה נוספת: נראה כי גם רמת הבריאות בכל רחבי העולם נמצאת בסכנה כתוצאה מהשינויים. בדיון שהתקיים לאחרונה בוועדת המדע והטכנולוגיה בכנסת בנושא הערכות ישראל לשינויי האקלים, הצטיירה תמונה מדאיגה בנוגע להשפעת ההתחממות על מצב התחלואה בארץ.

לדברי פרופ' איתמר גרוטו, ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, "כבר היום אנחנו מזהים עלייה בתחלואה במחלות שונות שחזרו לישראל, ככל הנראה כתוצאה משינויי האקלים, בדגש על הופעתן של מחלות עתיקות שלא נתקלנו בהן זמן רב, כמו קדחת הנילוס, או שושנת יריחו. יתכן שהתפרצות נגיף הפוליו בדרוםהארץ קשורה גם היא באופן מסוים להתחממות הגלובלית".

ד"ר ארנה מצנר, ראש תחום מדע במשרד להגנת הסביבה, הדגישה באותו דיון כי "במידה והמדינה תיערך מבעוד מועד לקראת ההשלכות הצפויות כתוצאה מההתחממות הגלובלית, יתאפשר חיסכון כלכלי משמעותי אל מול ההוצאות שנידרש להן בעתיד אם לא נהיה מוכנים".

האם יש סיבה לדאגה?

"יש ידע כלל עולמי על כך ששינוי אקלימי משפיע על מצב התחלואה בעולם", אומר ד"ר איל בראון, מומחה למחלות זיהומיות ומנהל מחלקה פנימית ח' ברמב"ם. לדבריו, "מחלות זיהומיות שלא היו קיימות באזורים מסוימים, פתאום מתפרצות. גם בישראל שמים לב לתופעה הזו. לדוגמה, "שושנת יריחו", מחלה שהייתה שכיחה באזורים בדרום הארץ, כגון בקעת הירדן והר הנגב, התפרצה בחודשים האחרונים בכרמיאל. אמנם לא ניתן להוכיח מדעית שהסיבה העיקרית היא התחממות גלובלית, אבל בהחלט חושבים על זה".

דוגמה נוספת אותה מציין ד"ר בראון היא מחלת המלריה:"המחלה הייתה שכיחה באפריקה, ולאחרונה ישנם אזורים שבהם המחלה כבר לא נמצאת, אך מצד שני ישנם דיווחים על מקרי מלריה ביוון ואין ספק שהסיבה היא ההתחממות. אם המלריה הגיעה ליוון, ישנה סבירות גבוהה שהיא גם תגיע לישראל. יש הסוברים כי זהו רק עניין של זמן".

גם "קדחת הדנגי", מחלה הנפוצה בעיקר בדרום אמריקה ומתפשטת על ידי עקיצות יתושים, הופיעה בפעם הראשונה בשנים האחרונות בפלורידה. "מחלות שראינו בחצי כדור הארץ הדרומי מתחילות לטפס לחצי הכדור הצפוני", מתאר ד"ר בראון את כיוון המגמה המדאיגה. "בכל העולם יש תצפיות על מחלות זיהומיות ונטוורקינג בנושא. ישנם גופי בריאות אשר אוספים את המידע ומעדכנים גורמים רלוונטיים – מומחים וגופי בריאות כמו משרד הבריאות. גם מרפאות מטיילים מקבלות דיווחים, על מנת לשנות מדיניות בעת הצורך ולהוסיף חיסונים".

מבין המחלות הנזכרות לעיל, יש לציין כי מלריה היא מחלה מסוכנת שעלולה לגרום למוות. שושנת יריחו הנפוצה יותר בארץ, אינה מסכנת חיים, אך גורמת לנגעים לא אסתטיים ולא נעימים. החשש העיקרי הוא שאי אפשר לצפות מראש אילו מחלות נוספות עלולות להתפרץ. "צריך להתאמץ לעצור את ההתחממות הגלובלית", אומר ד"ר בראון, "אמנם הנזק כבר נעשה, אבל התחום דינמי, ולכן צריך לעקוב אחר השינויים ולפעול בהתאם".

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“ההתחממות הגלובלית מביאה אלינו מחלות”

  1. עמי זהבי הגיב:

    לא השתכנעתי כלל וכלל. התיירות העולמית ובפרט לאזורים נידחים מתגברת בשנים האחרונות, הגירת עובדים מארצות העולם השלישי מתגברת, במקומות שונים בעולם "המפותח" חדלו לחסן כנגד מחלות ש"הוכחדו" ואין פלא שיש באוכלוסיות שם אנשים רבים שאינם מחוסנים; ובעיקר כל הקשור במחלות במועברות ע"י בעלי חיים – אנחנו שומעים בלי הפסק על הגעה של מזיקים חדשים למקומות שונים בעולם, רובם מזיקי חקלאות ואנחנו לא חושבים עליהם בהקשר בריאותי, כמו חיפושית החומייני לפני 20 שנה ואף אחד לא יודע מהיכן, וכמו נובר התאנה שכבר הגיע הנה מהודו בשנות החמישים, נעלם ל30 שנה וצץ פתאום שוב. אני מעדביק כאן מתוך ויקיפדיה איך כנראה הגיע יתוש הנמר האסייתי שמעביר את קדחת דנגי שמוזכרת בכתבה:

    תפוצתו העיקרית של יתוש הנמר האסייתי היא בצמיגים משומשים המיובאים מאסיה לאירופה, לאמריקה ולאפריקה. היות שיתושים חיים בסביבת מים עומדים ומטילים ביצים שם, הם מצויים גם בתוך המים בצמיגים וכאשר צמיגים אלו מגיעים ליעדם, מגיעים דרכם גם היתושים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *