כיבוי אורות

כיבוי אורות

זיהום אור פוגע בחי ובצומח – אך גם בנו, בני האדם. שימוש אחראי יותר בתאורת לילה יכול להועיל לכולנו

פליטת גזים מזהמים, אדים רעילים וחלקיקים מזיקים; הזרמת שפכים, דליפות נפט וחלחול פסולת למי התהום; ואפילו זיהום רעש – האדם ה"ירוק" מודע כבר לסוגים שונים ורבים כל כך של זיהום הסביבה, ובכל זאת יש זיהום אחד שכמעט לא מדברים עליו ועל נזקיו – זיהום אור.

לאחרונה יצאה הגרסה העברית של סרטון הנקרא Losing the Dark, וחשבנו שזו הזדמנות טובה לדבר קצת על זיהום נשכח זה. זיהום אור הוא תאורה מלאכותית של שמי הלילה, והכוונה היא לתאורה עודפת שאינה באמת משמשת אותנו באופן יעיל המותאם לצרכינו. את הסרטון הפיק הארגון הבינלאומי לשמיים חשוכים (International Dark-Sky Association – IDA), ומטרתו להעלות את המודעות להשפעות ההרסניות של שמי לילה מוארים, שלא מסתיימות במניעת היכולת לצפות בכוכבים.

תאורת לילה פוגעת בגדילתם של צמחים ומבלבלת צבי ים שיוצאים מקניהם וחושבים האור המלאכותי הוא נצנוץ פני הים, ולכן רצים אל עבר העיר במקום אל המים. אך צבי ים הם לא החיה היחידה שמוצאת את מותה בגלל "מלכודות האור" האלו, וחיות רבות אחרות מתנגשות במבנים מלאכותיים וטועות בזמן הנדידה ובבחירת המיקום לקינון ולזיווג בשל אורות מלאכותיים.

אך לא מדובר רק בדאגה לחי ולצומח – ההשלכות של תאורת לילה לקויה הרסניות גם לבני אדם. אם התאורה לא מתוכננת כראוי אנו עלולים להסתנוור, ותאונות דרכים רבות נגרמו משום שנהגים הסתנוורו בלילה. נוסף על כך, חשיפה לתאורה חזקה בלילה משבשת את השעון הביולוגי המווסת את מחזורי השינה, ועוד לא דיברנו על הכסף שאנו מבזבזים בהארת השמיים.

חשוב להזכיר שוב שאין הכוונה שאנו צריכים להפסיק להשתמש בתאורה בלילה. תאורה היא צורך – ועלינו להבין שאם נשפר את הדרך שבה אנו משתמשים בה היא תתאים לצרכינו טוב יותר ותהיה יעילה יותר. יש כמה פעולות שאפשר לעשות כדי לוודא שהתאורה ידידותית לסביבה, יעילה אנרגטית ותורמת לשמיים חשוכים:

– להחליף את גופי תאורה המכוונים כלפי השמיים לגופים המכוונים למדרכות ולכבישים, שם אנו זקוקים לאור. גופים אלו נקראים "גופי תאורה מסוככים".

– להאיר רק את המקומות הדרושים לנו.

– לכבות תאורה שאינה הכרחית.

אז בפעם הבאה שאתם נתקלים בתאורת לילה, אנחנו מזמינים אתכם לחשוב לעצמכם אם אפשר להשתמש באור הזה באופן אחראי יותר.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *