אנרגיה בת-קיימא והעולם הערבי

אנרגיה בת-קיימא והעולם הערבי

הכנס השנתי של הפורום הערבי לסביבה ולפיתוח התקיים בשבוע שעבר בנוכחות מאות אורחים ומשתתפים. הנושא שנבחר לעמוד בראש הכנס השנה הוא אנרגיה בת-קיימא

הפורום הערבי לסביבה ולפיתוח (AFED) קיים בשבוע שעבר את הכנס השנתי שלו – השישי במספר – בשארג'ה, האמירות השלישית בגודלה באיחוד האמירויות הערביות, המשתרעת לחופי המפרץ הפרסי. נושא הכנס היה "אנרגיה בת-קיימא: סיכויים, אתגרים, הזדמנויות". הכנס ביקש להציג ולנתח אפשרויות בנות-קיימא בנוגע למקורות האנרגיה העתידיים של המדינות הערביות.

הכנס, שהתקיים בתאריכים 29.10-28.10, עסק במגוון רחב של שאלות, ובהן: מהן ההשלכות של שינויי האקלים העולמיים על תהליכי הפקת האנרגיה? מהם הסיכויים לפתח אנרגיה מתחדשת ולהבטיח שווקים ערביים שיהיו יעילים בצריכת האנרגיה שלהם? מהו העתיד של האנרגיה הגרעינית במדינות ערב ומהם האתגרים הנלווים לכך? וכיצד משאבים כשמן וגז יכולים לסייע ביצירת עתיד בר-קיימא במדינות הערביות?

יותר מ-800 נציגים שונים, שהגיעו מ-52 מדינות, נכחו בכנס החגיגי – מה שמסמן אותו כאחד הכנסים הסביבתיים הגדולים והחשובים בעולם הערבי. רשימת האורחים והמשתתפים המכובדת כללה שרים, חברי פרלמנט, דיפלומטים, נציגים מהמגזר הפרטי, חוקרים, אקדמאים ונציגי ארגונים בינלאומיים.

הבסיס לכנס הוא דו"ח מקיף שפרסם ה-AFED בנושאי אנרגיה בת-קיימא במדינות הערביות. מהדו"ח עולה כי מערכות האנרגיה בעולם הערבי, המבוססות בעיקר על אנרגיה פוסילית, אינן בנות-קיימא בכל הקשור להיבטים כלכליים, סביבתיים וחברתיים. המסמך המלא, הזמין לקריאה בחינם באתר ה-AFED, כולל כשמונה פרקים עיקריים ויותר מ-200 עמודים. בין הפרקים השונים: "גז טבעי והמעבר לאנרגיה ערבית", "אנרגיה מתחדשת", "הקשר בין מים, אנרגיה ומזון בעולם הערבי" ו"מימון אספקת האנרגיה: תפקידו של המגזר הפרטי".

לדברי ה-AFED, המדינות הערביות עשירות במשאבים המאפשרים יצירת אנרגיה מתחדשת, כמו שמש ורוח, אך כמעט לא ממצים אותם. לצד כך, לכ-60 מיליון תושבים במדינות הערביות השונות עדיין אין נגישות לשירותי אנרגיה מודרניים. ייעול מנגנוני ניצול האנרגיה, לצד יצירת אנרגיה מתחדשת, יכולים למלא תפקיד חשוב הן בהגברת הנגישות למקורות אנרגיה זמינים והן בצמצום הפערים הכלכליים.

ד"ר מחמד אל-אשרי, סגן נשיא חבר הנאמנים של AFED, הדגיש כי "צריך להביא בחשבון את כל הגורמים השונים – החל בשינויי האקלים העולמיים וכלה בעליית גובה פני הים – המשפיעים על משאבי האנרגיה". עוד הוסיף אל-אשרי כי שינויי האקלים עשויים להוביל לשינויי מדיניות משמעותיים בשוקי האנרגיה הגלובלית ולהשפיע על אנרגיה סולארית ועל אנרגיית מים.

זוהי השנה השישית, כאמור, שבה מתקיים הכנס המיוחד. הכנס בשנה שעברה הקודם, שנערך בביירות, עסק בטביעת הרגל האקולוגית של מדינות ערב והאפשרות לעצירת ההידרדרות הסביבתית, וכנסים משנים קודמות עסקו בנושאים כגון כלכלה ירוקה, מים ושינויי אקלים.

קשה לדעת עד כמה הפורום הסביבתי החשוב הזה מייצג את הרוח הרווחת במדינות ערב. נראה שכל כל העולם מקווה שנסיכויות הנפט – לטובתן ולטובת הכלל – אכן ישנו את גישתן בנוגע לשימוש בדלקים פוסיליים ולמעבר לאנרגיות מתחדשות, כחלק מההתמודדות הגלובלית עם שינויי האקלים. אנחנו תקווה שמדינות המפרץ ייערכו בהקדם לימים שלאחר עידן הנפט, ושהוא יסתיים במהרה.

לדיווחים נוספים ולתמונות מהכנס בקרו באתר הרשמי של ה-AFED.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *