חושבים רחוק – בונים ירוק

חושבים רחוק – בונים ירוק

קק"ל והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה הכריזו בשבוע שעבר על תחרות "לגור ירוק בישראל", שבסופה ייבנו שני דגמים ליחידות מגורים בנות-קיימא. שמענו מד"ר אור קרסין, יו"ר ועדת השיפוט, על סיבות שהתחרות טובה גם לנו וגם לאדריכלים המשתתפים

בניית יחידת דיור למגורים שתנצל ביעילות את שטחה ותעמוד בתקן הישראלי לבנייה ירוקה? זה האתגר שיקבלו על עצמם הנרשמים לתחרות האדריכלית לבנייה ירוקה שיצאה לדרך בשבוע שעבר. "קק"ל והמועצה הישראלית לבנייה ירוקה החליטו לערוך תחרות לאדריכלים ולסטודנטים לאדריכלות שמטרתה לבנות בסופו של דבר שני דגמים שיוצגו לציבור הרחב, מתוך כוונה לקדם את תחום הבנייה הירוקה בישראל לטובת הציבור", אומרת ד"ר אור קרסין, חברת דירקטוריון קק"ל וראשהוועדה הדירקטוריונית לפיתוח בר-קיימא.

וזהו אכן תחום שחשוב לקדם. ב-2009 העריכה חברת הייעוץ האסטרטגי מקינזי שבישראל 60% מהחשמל נצרך בבניינים, 33% מפליטות גזי החממה נפלטו על ידי המשתמשים בבניינים ו-38% מכלל המים שסופקו לצרכנים נצרכו במבנים. אך התועלות של בנייה ירוקה לא נגמרות בתרומה לסביבה ובחיסכון הכלכלי בהוצאות התפעול – בניינים ירוקים תורמים לבריאות השוהים בהם, מגבירים את הפרודוקטיביות ובתי ספר ירוקים אף משפרים את הציונים של התלמידים הלומדים בהם.

מאיפה צמח שיתוף הפעולה?

ד"ר קרסין: "שיתוף הפעולה נראה לנו טבעי משום שקק"ל עושה רבות כל השנים להגנה על השטחים הפתוחים מחד ולקידום התיישבות ציונית מאידך. שילוב זה מוביל בטבעיות אל הבנייה הירוקה".

ולכן בחרתם בתחרות למבני מגורים?

"קק"ל במטרותיה ובזהות הארגונית שלה מתחברת לנושא ההתיישבותי, ומכאן העניין שלנו לקדם את תחום המגורים, ולתרום לו באמצעות התחרות".

ואלה הן הדרישות: על האדריכלים (או הסטודנטים) לבחור עיר בצפון הארץ או בדרומה, ובהתאם לתנאים במיקום הנבחר לתכנן יחידת מגורים בשטח בנוי של עד 100 מ"ר. וכמובן – על המבנה לקבל שני כוכבים בהתאם לתקן הישראלי לבנייה בת-קיימא. שני הדגמים הזוכים ייבנו ויוצגו לקהל הרחב.

איך הגעתם למבנה זה של התחרות?

"למדנו את התחרויות שיש בעולם, והתאמנו לפי הייחודיות של ישראל ולפי המטרות שלנו. לא בכל התחרויות בונים בסוף את המבנים, אבל לנו חשוב לא רק שהמבנים ייבנו – אלא גם שהם יהיו פתוחים לציבור. זה כמובן יוצר חשיפה רבה לאדריכל, ואנחנו מקווים שפורמט זה, שנערך בפעם הראשונה בישראל, ישמש תמריץ לאדריכלים להשתתף.

"בנוגע למיקום – קק"ל כחלק ממטרותיה מעוניינת לקדם התיישבות בפריפריה, ולכן מיקדנו את התחרות בצפון ובדרום. ומובן שגם חשוב שבתכנון המבנה תהיה התייחסות למאפייני הסביבה והאקלים בשטח שאליו הוא מיועד".

ומדוע הדרישה היא רק לשני כוכבים?

"אמנם בישראל יש גם שלושה כוכבים, אך שני הכוכבים הם תנאי סף, ומובן שאנחנו מקווים מאוד שמרבית המשתתפים גם יעמדו בשלושה כוכבים בתקן – ואולי אפילו למעלה מזה. חלק מהמטרה שלנו היא לאתגר ולשפר את התקן החדש, ונשמח לראות דברים חדשניים שלא קיימים בתקן".

ידוע שבנייה לפי תקן ירוק עלולה להיות יקרה יותר, אך שעם השנים החיסכון באנרגיה ובעלויות התפעול מחזירות את ההשקעה. עם זאת, יש האומרים שבישראל בנייה ירוקה אינה כלכלית, משום שהשוק קטן יחסית.

"נכון שיש יתרון לגודל, וככל שהדרישה בשוק תהיה גדולה יותר כך העלות תרד. זה כלל בסיסי בכלכלה והוא תקף גם כאן. אנחנו מקווים שהתחרות תביא לעלייה בביקושים לבנייה ירוקה, שהיא גם בנייה חסכונית ובריאה יותר עבור האנשים שגרים או עובדים במבנה, וגם מאריכה את חיי המבנה ומקטינה את ההשקעות העתידיות. המועצה לבנייה ירוקה ערכה מחקרים שמהם עולה שהעלויות נמוכות יותר ממה שעלה בדו"חות אחרים, כך שבעניין זה אין תמימות דעים. אנחנו מאמינים שברגע שהשימוש בתקן ייעשה נפוץ עליית המחירים  – אם תהיה – תהיה שולית. ויש כבר סימנים ראשוניים שהוא הופך להיות נפוץ. פורום 15 הערים העצמאיות כבר אימצו את תקן הבנייה בת-הקיימא למגורים כתקן מחייב, כך שאנחנו חושבים שהשוק צפוי להשתנות אולי אף מהר מכפי שאנשים מצפים. ברגע שהדרישות יהיו נפוצות המחירים ירדו, וגם לתועלות הבריאותיות והסביבתיות יש השפעה כלכלית ברמה הלאומית".

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

4

תגובות ל“חושבים רחוק – בונים ירוק”

 1. פלג לפיד הגיב:

  המלחמה שלכם במטענים – ראה אקו-טיפ .
  רבותי הפסיקו להטעות את הציבור. הטענה שלכם הייתה נכונה לםני שנים. מטענים מודרניים – עשר שנים אחרונות- אינם צורכים חשמל כאשר לא מטעינים. נסו בעצמכם, חברו את המטען שלכם לרשת בלי עומס. האם הוא מתחמם. אם כן יש לכם מטען עתיק זרקו אותו. אם לא מתחמם – לא צורך אנרגיה – אם היה צורך – באיזו צורה? אין עומס ולא פולט חום. להיכן הולכת האנרגיה?
  חכמים הזהרו בדבריכם.

 2. צלילה בן דוד הגיב:

  יישר כוח

 3. מערכת הגיב:

  שלום פלג, תודה על התיקון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *