האם ההתחממות הגלובלית עצרה?

האם ההתחממות הגלובלית עצרה?

האם המגמה של 15 השנים האחרונות – כמעט ללא שינוי בטמפרטורה הממוצעת באטמוספרה – פירושה שההתחממות הגלובלית עצרה? מתברר שאסור לקפוץ מהר למסקנות

ב-15 השנים האחרונות פני כדור הארץ לא התחממו כפי שמודלי האקלים צפו. התחזית הייתה להאצה בעלייה בטמפרטורה הממוצעת עקב העלייה ברמת גזי החממה, אבל המגמה בפועל הייתה כמעט ללא שינוי. האם זה אומר שההתחממות הגלובלית עצרה או שמדובר בהפוגה בלבד (Global Warming Pause)? מה המקור להבדלים בין המודלים למציאות ומה זה אומר לגבי התחזיות לעתיד?

כל הגרפים בפוסט זה לקוחים מנייר של מכון המחקר Berkeley Earth*. גרף מספר 1 שלהלן מראה כי קו המגמה ב-15 השנים האחרונות אכן מעיד על עצירה בהתחממות, גרף מספר 2 מראה כיצד המדידות עומדות בהשוואה לתחזיות קצרות הטווח של מודלי האקלים, וגרף מספר 3 ממחיש עד כמה הפער בין המודלים למדידות עשוי להיות משמעותי אם המגמות יימשכו לאורך זמן (לחיצה על הגרף תפתח אותו בגודל מלא בחלון חדש).

מתוך: Examining the Recent “Pause” in Global Warming של Berkeley Earthמתוך: Examining the Recent “Pause” in Global Warming של Berkeley Earthמתוך: Examining the Recent “Pause” in Global Warming של Berkeley Earth

המחשבה הראשונה היא אנחת רווחה – ההתחממות הגלובלית אינה כצעקתה, ואפשר לכבות את נורת האזהרה. אך הלוואי וזה היה נכון. למעשה, הגורמים היסודיים שמביאים לתהליך ההתחממות נותרו בעינם, ותהליכים קצרי טווח שהביאו להפוגה בהתחממות יכולים ואף צפויים להתהפך, ולהביא להאצה שתשאיר לנו הרבה פחות זמן להיערכות. במילים אחרות – אנחנו עלולים להירדם בשמירה.

ביסודו של דבר כדור הארץ הולך ומתחמם מפני שהוא קולט יותר אנרגיה מכפי שהוא פולט. ב-15 השנים האחרונות כמות האנרגיה שכדור הארץ קלט הייתה נמוכה מהממוצע – עקב מספר גבוה יחסית של התפרצויות קטנות של הרי געש ועקב מחזוריות בקרינת השמש (ראו גרף מספר 4). אבל אלו נותנים הסבר חלקי בלבד, ואינם מפצים על הירידה בפליטת חום עקב העלייה בשיעור גזי החממה. נוסף על כך, בשנים הקרובות קרינת השמש תהיה במגמת עלייה ושיא.

מתברר שהחום העודף השפיע מעבר לצפוי על חום האוקיינוסים, ובעיקר על המים העמוקים, וגרף מספר 5 להלן מראה את השינוי הדרמטי ב-15 השנים האחרונות. פני הקרקע לא התחממו כמצופה, אבל במעמקי האוקיינוסים לא שמעו על הפוגה. החום שהאוקיינוסים אוגרים עצום – מדעני BerkeleyEarth יצאו וחישבו כי אם האוקיינוסים לא היו מתחממים כלל ב-50 השנים האחרונות, אז האטמוספרה הייתה מתחממת ב-20 מעלות צלזיוס! שאלת המפתח היא אפוא אם התחממות האוקיינוסים על חשבון האטמוספרה כפי שהיה ב-15 השנים האחרונות תימשך או שהמגמה תתהפך. בפועל מוכרים כמה וכמה תהליכים של מעברי אנרגיה בין האוקיינוסים לאטמוספרה, שלהם מחזור של שנים עד עשרות שנים (דוגמה לאחד מהם בגרף מספר 6), ולכן החשש מהיפוך מגמה שריר וקיים. ואם במסגרת זו האוקיינוסים "ינדבו" יותר עודפי חום לאטמוספרה, הרי שההתחממות תהיה מהירה וחזקה אף מהצפוי במודלים.

מתוך: Examining the Recent “Pause” in Global Warming של Berkeley Earthמתוך: Examining the Recent “Pause” in Global Warming של Berkeley Earthמתוך: Examining the Recent “Pause” in Global Warming של Berkeley Earth

חשוב להזכיר גם כי במקביל להפוגה בהתחממות פני כדור הארץ העלייה בפני הים נמשכה, הקרח באוקיינוס הארקטי במגמת ירידה והעלייה בתכיפות ובעוצמת אירועי מזג אוויר קיצוניים נמשכת. החורף החריג בארצנו (סופה אדירה בדצמבר ובצורת אחריה), גלי הקור האימתניים בארצות הברית, הבצורת בקליפורניה והשיטפונות באנגליה קשורים ככל הנראה זה בזה – במערכת אקלים מורכבת שהולכת ומשתנה לנגד עיננו. כשכל הנתונים והמודלים לנגד עיניהם, מדעני האקלים דבקים בדעתם ורואים בעצירת ההתחממות הפוגה זמנית, שאיננה משפיעה על ההתחממות הצפויה במאה הנוכחית ומעבר. אסור שההפוגה תסנוור את דעתנו, וחמור יהיה אם נאחז בה ונתעלם מאזהרות המדענים.

—  —  —

* Berkeley Earth הוא ארגון מחקר בלתי תלוי הסמוך לאוניברסיטת ברקלי בקליפורניה. הארגון הוקם לפני שנים ספורות ואנשיו מבקשים לחקור בשקיפות את הטענות שמעלים מעת לעת ספקנים שונים, ובאתר שלהם אפשר למצוא נתוני גלם, ניתוחים שונים וניירות עמדה. לצד ביקורת על מגבלות מודלי האקלים, הממצאים של מכון המחקר עד כה רק מחזקים את הקונצנזוס המדעי הקיים – הגורם המרכזי להתחממות הם גזי החממה מעשה ידי האדם, וההתחממות תלך ותאיץ אלא אם כן נשנה בהקדם את תמהיל מקורות האנרגיה שלנו.

 

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

9

תגובות ל“האם ההתחממות הגלובלית עצרה?”

 1. בני הגיב:

  ההסבר לכל הנ"ל הוא שהגורם העיקרי והיחיד אשר שולט על הטמפ' (אסור גם לשכוח שזה כמובן תלוי באופן ההגדרה והחישוב של טמפ' ממוצעת ע"פ כה"א) הוא אוסף התהליכים הטבעיים אשר מתרחשים כבר מיליארדי שנים. השפעת מעשי האדם על השתנות הטמפרטורה הינה זניחה וכל ההיסטריה שמלבים סביב הנושא באה לשרת מטרות פוליטיות וכלכליות של גופים אינטרסנטיים.

 2. יהב הגיב:

  בני צודק לחלוטין. מדובר במטרה אחת, רווחים.

 3. איתן הגיב:

  בני ויהב שלום, אקלים כדור הארץ מושפע מאוסף של תהליכים טבעיים, ובהם פעילות האדם, ובכירי המדענים קובעים שפעילותו הטבעית של האדם איננה זניחה. יתרה מזאת, האדם בפעילותו מביא לכך שאקלים כדור הארץ משתנה באופן שיפגע בתנאי החיים של הילדים והנכדים שלו, וזאת כדי לשרת אנטרסים כלכליים של חברות נפט ואליטה כלכלית צרה. בכדור הארץ היו חיים לפני האדם ויהיו אחריו, אבל מה שצריך לעניין אותנו הוא העולם שאנחנו משאירים לילדים שלנו.

 4. ויגדור רכניץ הגיב:

  תשובה לבני איתן ויהב:
  כולכם צודקים אך שאלתי היא: מהי הסיבה, הגורם, השורש לכך שפעילות האדם לוקחת אותנו למקומות רעים. למה תמיד אנו רואיםן שהדומם צומח והחי חיים דווקא יחסית בהרמוניה ודווקא לאדם יש איזה עודף של רצון לקבל לעצמו, להרוויח על חשבון האחרים שבסופו של דבר גם פוגע בו עצמו.
  במהלך התפתחותנו אנחנו מגלים כל פעם עוד ועוד חוקים נסתרים. אנחנו עדיין לא גילינו את החוק שמקיים את המציאות.
  עדיין לא הבנו שהרצון של האדם קושר אליו את כל יתר הדרגות.
  ואז? אז אם נתקן את האדם נתקן את העולם. ולא, זו לא סיסמא.
  הרצון לקבל של האדם הוא החייב בתיקון.
  והשיטה? הלא במשך שנים אנחנו מדברים על זה שצריך לתקן את האדם. התשובה: במשך שנים רק גילינו את הטבע של האדם שהוא רע. הוא זה שהורס כל חלקה טובה בטבע. וזו הסיבה שהתגלתה לה שיטה לתיקון האדם, תיקון היחסים בינינו. רק שיטה שתצא מתוך רצון לאחד בין בני האדם, שיטת החיבור האינטגראלי, היא זו שתתגלה בימינו כשיטת התיקון התכליתית לאותו אגו הרסני שמתגלה במאה ה 21.

 5. Nir Adam הגיב:

  לתקן יחסים בין בני אדם זה אוטופיה. מאז שאנושות קיימת
  היו ניגודי אינטרסים. זה הוביל לקטסטרופות בגודל שונה.
  לא ניתן לשנות חוקי טבע גם לא ניתן לשנות התנהגות בני
  אדם. מה שהיה יהיה. הרי זה התחיל מברשית .מי שכח
  שאחרי גירוש מגן עדן אח רצח את אחיו. אנחנו לא שונים.
  היסטוריה עתיקה וחדשה, בת ימינו מלאה בתאור מעשים
  זוועתיים.

 6. יאיר הגיב:

  לא יעזור לכם, משומדי "המדע" – אלוהים לבדו הוא הקובע את גורל בריאתו, והוא יקיים את עמו ישראל לנצח נצחים!

 7. איתי הגיב:

  לפי גרף מספר 2 נראה שגם אם הטמפרטורה עדיין בגבולות הגיזרה של המודל, רמת הביטחון ביכולת הניבוי של המודל יורדת בצורה משמעותית.
  אולי הגיעה הזמן לחשוב על מודל פחות קיצוני?

 8. איתן הגיב:

  איתי – את המודלים מעדכנים כל העת, ואחת למספר שנים פאנל המומחים של האו"ם מסכים על סט תחזיות מעודכן. אך, לפחות כפי שנראה כרגע, התחזיות להמשך המאה לא יהיו פחות קשות, ויש חשש כבד ש"עצירת התתחממות" היא בעצם "הפוגה" לפני "האצה".

 9. ויגדור רכניץ הגיב:

  "לא ניתן לשנות חוקי טבע גם לא ניתן לשנות התנהגות בני
  אדם. מה שהיה יהיה"
  ניר אתה צודק, אני לא חושב שצריך לשנות את חוקי הטבע, עלינו רק להכיר בהם, להבין אותם, לדעת אותם. זה כל השינוי.
  במידה ונכיר אותם (בדיוק כמו שאנו מכירים את חוקי ניוטון למשל), רק אז נוכל באמת להשתמש בהם לטובתינו.
  בינתיים אנו רק טועים בערפל, מקימים ועדות עולמיות ולא מבינים שחוץ מהשימוש באגו של האדם, קיים פרמטר נוסף שהוא זה שעדיין לא גילינו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *