21 במרץ: יום היערות הבינלאומי

21 במרץ: יום היערות הבינלאומי

רק בחודש שעבר חגגנו את ט"ו בשבט, וכבר החודש מצפה לנו חגיגה ירוקה נוספת: יום היערות הבינלאומי. יום ייחודי זה, שהוכרז על ידי האו"ם, יתקיים השנה תחת הסיסמה "יערות, אקלים, שינוי". בואו לגלות את חג האילנות הבינלאומי

התאריך 21 במרץ מוגדר כיום הראשון לאביב (בחצי הכדור הצפוני). ביום זה השמש זורחת ושוקעת בדיוק מעל קו המשווה, ואורך היום זהה לאורך הלילה בכל כדור הארץ. אבל זה לא הכול; מתברר שתאריך זה הוכרז על ידי מחלקת הייעור של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם כיום היערות הבינלאומי (במילים אחרות – ט"ו בשבט גלובלי). התמה המרכזית של יום היערות הבינלאומי 2015 היא "יערות, אקלים, שינוי", מתוך כוונה להדגיש את הקשר בין שינויי האקלים לניהול מקיים של יערות תבל, כפי שתוכלו להיווכח בעצמכם בסרטון הקצר שמפיצים מארגני יום היערות.

העצים סופגים את גז החממה, הפחמן הדו-חמצני מהאוויר, ובתהליך הפוטוסינתזה משחררים לאוויר חמצן. בעבר הלא רחוק עלתה הכמות הכוללת של פחמן דו חמצני האגורה בעצים על כמות הגז באטמוספרה, אולם עקב בירוא יערות ושריפת דלק המוסיפה גזי חממה נוספים למחזור הפחמן הטבעי, לא מצליחים כיום היערות לספוג די פחמן דו חמצני כדי למנוע את שינויי האקלים.

יתרה מזאת, כשעץ נעקר, משתחרר פחמן דו חמצני לאטמוספרה, אם בשל שריפת העץ ואם בשל התפרקות ביולוגית, ומוערך כי כשישית מפליטות גזי החממה היא תוצאה של הרס היערות. אם נשכיל לחדש יערות, נוכל לספוג נתח גדול יותר מגזי החממה שאנחנו משחררים בעיקר בתהליכי ייצור האנרגיה שלנו. ולכן, ביום היערות הבינלאומי, בדומה לט"ו בשבט, נערכים בין השאר אירועי נטיעות ברחבי העולם.

ב-200 השנים האחרונות ירד שיעור כיסוי היערות בהתמדה, וכיום כ-31% משטח האדמה מכוסה ביערות (לעומת כמעט 40% בשנת 1800). יותר מ-90% מהשטחים האלה הם יערות טבעיים, אבל אם אנו חפצים בהשבת היערות להיקפם בעבר, חייב לגדול מאוד חלקם של היערות הנטועים על ידי אדם. נטיעת יערות נמרצת יכולה להיתפס כסוג של גאו-הנדסה, התערבות אנושית מכוונת לעצירת ההתחממות הגלובלית. בסופו של דבר, הרצון הוא להקטין באופן משמעותי את קצב כריתת היערות ולהשיב את היקף שטחי היערות לקדמותו. קצב כריתת היערות התמתן בעשור האחרון בהשוואה לעשור שלפני כן (13 מיליון הקטר בשנה לעומת 16 מיליון הקטר בעבר; הקטר אחד שווה לעשרה דונם), אולם הוא עדיין מעורר דאגה רבה. קצב נטיעת יערות חדשים מתגבר מדי שנה (יותר מחמישה מיליון הקטר לשנה), וכיום היערות הנטועים מהווים כשבעה אחוזים מכלל היערות בעולם. מחקר שפורסם לאחרונה על ידי חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד היוקרתית מאשש את התרומה החיובית הצפויה מתנופת נטיעות למאזן הפחמן העולמי וכפועל יוצא להתמודדות עם ההתחממות הגלובלית.

בישראל לא היו נטיעות משמעותיות השנה, שכן מדובר בשנת שמיטה, וגם יום היער הבינלאומי אינו זוכה כאן לתשומת לב רבה (אנחנו חוגגים הרי את ט"ו בשבט). אבל זה לא מפריע לשאר מדינות העולם לציין את המאורע הירוק, ואולי גם אצלנו הוא יתחיל בקרוב לזכות לקצת יותר תהודה. בינתיים אתם מוזמנים לצפות בלקט תמונות מיום היערות הבינלאומי של השנה שעברה.

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *