2015: על שנת האדמה, שנת השמיטה ומה שביניהן

2015: על שנת האדמה, שנת השמיטה ומה שביניהן

מבחינתנו שנת 2015, כפי שהודגש גם בט"ו בשבט האחרון, היא שנת שמיטה. אבל בעולם הוגדרה שנה זו דווקא כשנת האדמה. מה מסתתר מאחורי ההגדרות הללו והאם יש קשר ביניהן?

ארגון המזון והחקלאות של האו"ם – FAO – Food and Agriculture Organization of the United Nations – הכריז על שנת 2015 כשנת האדמה, ואילו בישראל מוגדרת השנה שנת שמיטה – האם יש קשר בין הדברים?

לאדמה בריאה כמה תפקידים חשובים ביותר. בראש ובראשונה, האדמה היא הבסיס לשרשרת ייצור מרבית המזון; אבל אדמה היא גם המצע לגידול צמחים ועצים שמשמשים לתעשיות השונות (דפוס, בנייה, רפואה וכיו"ב). יתרה מכך, האדמה תומכת במגוון הביולוגי, אוגרת ומסננת מים (דבר העוזר להתמודדות עם מצבי שיטפון או בצורת), ויש לה אף תפקיד במחזור הפחמן בטבע (שיפור פוריות האדמה יביא לספיגה מוגברת של גזי חממה מהאטמוספרה).

השירותים של האדמה ניתנים לכאורה חינם, אבל חשוב לדעת שאדמה אינה משאב בלתי נדלה, וכי קצב ההתחדשות של אדמה שנפגעה הוא איטי מאוד. להערכת ה-FAO, האיכות של כשליש מאדמות החקלאות בעולם כבר נפגעה עקב שימוש יתר שגרם להמלחה, לעלייה בחומציות ועוד, וכי בקצב הנוכחי, ובשיטות הגידול הקיימות, יהיה בשנת 2050 שטח האדמה המזין לנפש כרבע ממה שהיה ב-1960.

במסגרת שנת האדמה יוזם ארגון ה-FAO סדנאות ברחבי העולם, כולל אחת בחודש מאי הקרוב אצל שכנתנו ירדן. הארגון גם תומך בפרויקטים כגון הפעילות המשותפת לארבע מדינות במזרח אפריקה החולקות את אגן הנהר קאגֶרה. הפרויקט מעודד שיתוף ידע, שיתופי פעולה, מיפוי מצב קיים והדרכות לחקלאים, וזאת במטרה לנהל את משאב הקרקע באופן מקיים, לשפר את תנובת החקלאות, להגן על המגוון הביולוגי ולחזק את האוכלוסייה המקומית. 16.5 מיליון איש תלויים בתוצרת החקלאית של אגן נהר קאגֶרה, וזהו רק פרויקט אחד מתוך עשרות פרויקטים דומים באפריקה לבדה.

ומה קורה בישראל? אצלנו נתנה המסורת היהודית את הדעת לשמירה על איכות האדמה והנהיגה שנת שמיטה. אחת לשבע שנים (כולל השנה הנוכחית – תשע"ה) האדמה איננה מעובדת ונעזבת במנוחה. מן ההיבט החקלאי מאפשרת שנת השמיטה לקרקע להתחדש. כיום שנת שמיטה הרבה פחות קריטית לשמירה על איכות האדמה, כי בניהול נכון אפשר לשמור על פוריות הקרקע לאורך זמן. אבל, כפי שראינו, ניהול נכון איננו מנהג הכלל.

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *