בריאות, שינויי אקלים ומה שביניהם

בריאות, שינויי אקלים ומה שביניהם

כיצד משפיעים שינויי האקלים על הבריאות שלנו? מהם האיומים הצפויים וכיצד אפשר להיערך אליהם? דוח מפורט בנושא כבר פורסם. הפרטים המלאים לפניכם

 

הממשל האמריקאי פרסם באחרונה דוח מחקר מפורט על הקשר בין שינויי האקלים לבריאות. זה אינו דוח סופי, ואזרחים המתעניינים בנושא מוזמנים להעיר על הטיוטה. אף על פי שהדוח עוסק בעיקרו בארצות הברית, הדברים העולים בו רלבנטיים לכל מקום על פני הגלובוס, ובעיקר לאזורים דלי אמצעים, שבהם קשה יותר לתושבים להתמודד עם האיום של שינויי האקלים על בריאותם.

כפי שתוכלו להיווכח בעצמכם, הדוח המלא מקיף ועמוס פרטים. בהכללה אפשר למנות שבעה איומים מרכזיים.

האיום הראשון: עלייה במקרי מוות עקב גלי חום. מנגד צפויה ירידה, קטנה יותר, במקרי מוות עקב גלי קור. בסופו של דבר, אם "נקזז" את שתי התחזיות הללו, ההערכה היא שעליית הטמפרטורה תהיה הסיבה למותם של אלפים עד עשרת אלפים איש מדי שנה בארצות הברית לבדה, בעיקר קשישים ואנשים העובדים בחוץ.

האיום השני: פגיעה באיכות האוויר (זאת נוסף על הפגיעה באיכות האוויר עקב שריפת דלקים, שהיא כשלעצמה הגורם המרכזי לשינויי האקלים). הדוח מונה שתי בעיות בהקשר הזה: קושי הולך וגובר בהתמודדות עם זיהום של אוזון בגובה הקרקע; ועלייה בכמות החומרים האלרגניים באוויר (מחוללי אסתמה ומחלות אלרגיה אחרות) בעקבות עלייה בכמות הצמחים המפזרים את החומרים.

האיום השלישי: שינויים בפריסה הגיאוגרפית ובעונתיות של מחלות המופצות על ידי וקטורים, שהם חרקים (יתושים, כינים וכו') או מכרסמים, בעקבות שינויים באזורי המחיה של החרקים ושל המכרסמים.

האיום הרביעי: פגיעה באיכות מי השתייה.

האיום החמישי: פגיעה באיכות המזון. הדוח מדגיש כי רמה גבוהה יותר של פחמן דו-חמצני באוויר אמנם מגבירה את קצב הצמיחה של גידולים שונים כמו חיטה ואורז, אבל בה בעת מקטינה את הערך התזונתי של היבול.

האיום השישי: סיכונים בריאותיים בעקבות עלייה במספר אירועי מזג אוויר קיצוני, כגון סופות וכו'.

האיום השביעי: פגיעה כללית באיכות החיים, שעלולה להגביר את הלחץ בקרב אנשים עם בעיות נפשיות.

כפי שאפשר לראות, מדובר בשורה של איומים בעלי השלכות מגוונות ומקיפות על אורח החיים האנושי. מה תהיה השפעת שינויי האקלים על הבריאות בפועל? התשובה תלויה כמובן במידת ההשקעה להבטחת הסתגלות ומענה לאיומים הללו. הבית הלבן כבר הכריז על שורה של מהלכים, ובהם כנס מקצועי שאמור להיערך בקרוב וחשיפת נתונים לציבור, כולל לחברות טכנולוגיה מתקדמות המתכוונות להשתמש בשיטות מחקר מידע חדשניות כדי לסייע לממשל והציבור להפיק את המיטב מהנתונים. כך, למשל, תשקיע ענקית החיפוש גוגל מזמנם של חוקריה וממשאבי מחשבי העל שברשותה כדי לפתח מפות סיכון ויכולת התרעה מהירה על התפרצויות של מחלות. זאת ועוד, חברת התוכנה המובילה מיקרוסופט תפתח כלי טיס בלתי מאויש שיצוד יתושים ויבדוק אילו מחוללי מחלות הם נושאים.

ארצות הברית, מכל מקום, אינה היחידה שכבר נערכת לשינויים הללו. גם בישראל נדרשו לנתח את השפעת שינויי האקלים על בריאות האזרחים, ובדוח בריאות וסביבה 2014 אף הוקדש פרק לנושא שינויי האקלים. בשלב זה מדובר בעיקר במחקרים שמנסים לנטר שינויים והשפעה, ונכון לעכשיו אין ממצאים מדאיגים במיוחד. נקווה שאלו יהיו פני הדברים גם בעתיד.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *