העתיד כבר כאן: הכירו את הכבישים הסולריים

העתיד כבר כאן: הכירו את הכבישים הסולריים

הם אמנם יקרים, אבל הם ירוקים, מקיימים ומעוררים עניין רב בכל העולם – האם הכבישים הסולריים יהפכו למקורות מובילים של אנרגיה מהשמש?

לפני כשנה סחף את הרשת ואת העולם קמפיין גיוס ההמונים לכבישים סולריים של חברת solar roadways מאיידהו שבארצות הברית. על ממדי הצלחת הפרויקט אפשר ללמוד מהנתון הבא: אזרחים מ-165 מדינות שונות החליטו לסייע במימונו. נוסף על כך צבר הסרטון הוויראלי שלהם כבר יותר מ-20 מיליון צפיות ביוטיוב! הפרויקט אמנם עדיין בפיתוח (ואתם מוזמנים להמשיך לתרום להצלחתו באתר indiegogo), אך מתברר שבשטח יש כבר מי שמממש את החזון שעומד מאחוריו, או לפחות מדגים אותו.

חברת SolaRoad ההולנדית, השואפת לחזון דומה שעל פיו פאנלים סולריים יותקנו לא רק על גגות אלא גם בכבישים, בשבילי אופניים ובמדרכות, מפעילה מאז נובמבר 2014 שביל אופניים קצר של 70 מ' בכפר קטן בקרבת אמסטרדם. הפרויקט, שכבר מייצר יותר חשמל מהצפוי, גם הניב תוצאות מעודדות בהיבט  של התחזוקה – כ-150 אלף רוכבים וחורף הולנדי אחד עברו על הפרויקט, ורק חלק קטן מהפאנלים (המכוסים בזכוכית עם ציפוי נגד החלקה) דרש עבודות תחזוקה נוספות.

הערה אחת חשובה לפני שאתם פונים למועצה המקומית שלכם ומבקשים להקים דרך סולרית דומה ליד ביתכם – שימו לב שהפרויקט הניסיוני בהולנד יימשך כשלוש שנים ויעלה 3.5 מיליון יורו, כך שכדאי להמתין מעט עד שהמחירים ירדו. בכל מקרה, ייתכן שבישראל החמה מתאים יותר לנסות דווקא פרויקט אחר, שיושם בדרום קוריאה: שביל אופניים מקורה באורך של כ-32 ק"מ, שמעליו מותקנים פאנלים סולריים. בצורה זאת, לא זו בלבד שמופק חשמל בעת הרכיבה, אלא שהרוכבים זוכים ליהנות מצל (השביל הספציפי ממוקם באמצע אוטוסטרדה; במרחב ירוק יותר יהיה אפשר להימנע מהרעש ומהזיהום של המכוניות).

אחד הדברים שמשכו את תשומת הלב בפרויקט גיוס ההמונים של חברת Solar Roadways שהוזכרה בראשית הכתבה היה תצוגת ה-Led המוטמעת בדרך ומאפשרת להאיר את הכביש בלילה, להבליט תמרורים ועוד. אלא שהתאורה לא תהפוך את המוצר לזול יותר, ולכן עוד מוקדם לקבוע אם הכבישים הסולריים יישארו גימיק או יהפכו לתשתית כדאית מבחינה כלכלית. רבים הם הספקנים, ובצדק, אבל אפילו רשות התחבורה האמריקאית השקיעה בתחילת הפרויקט.

אם נחזור 20 שנה אחורה – לא רבים האמינו אז שפאנלים סולריים על גגות ובחוות ייעודיות יהיו זולים ויעילים כל כך כפי שהם היום. מחירי הפאנלים בעולם בצניחה, ומי יודע – אולי גם הכבישים שלנו יהפכו למקורות אנרגיה מהשמש כבר בעשורים הקרובים. בישראל שטופת השמש זה עשוי להיות כדאי במיוחד.

 

 

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“העתיד כבר כאן: הכירו את הכבישים הסולריים”

  1. בנימין אלבוים הגיב:

    הלוואי!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *