ממחזרים ונהנים

ממחזרים ונהנים

מחזור פלסטיק הוא מושג מורכב הכולל בתוכו מגוון אפשרויות וטכניקות המנסות להתמודד עם איום הפלסטיק על כדור הארץ

בכתבה הקודמת שלנו דנו באיום המרחף מעלינו בשל הצטברות הולכת וגדלה של פסולת פלסטית ברחבי העולם. מוצר פלסטיק שהושלך סתם כך אל האשפה ולא מצא את דרכו אל מערך המחזור, יהפוך ככל הנראה למצבה חיה מכוערת הצפה באוקיינוסים או נערמת על פני האדמה ויזכיר לנו שכל עוד לא נשכיל לטפל בחומרים הבלתי מתכלים הללו, הם ימשיכו להצטבר ולאיים על כדור הארץ שלנו. עוד הסברנו כי הפתרון היעיל ביותר העומד לרשותנו מורכב משתי פעולות פשוטות למדי: הראשונה – צרכנות נבונה המצמצמת למינימום הנדרש את צריכת מוצרי הפלסטיק (מה שיביא לירידה בדרישה וכך גם להקטנת הייצור) והשנייה – מחזור המוצרים הקיימים. אם אכן רוב תושבי הכדור יאמצו את הרעיון ויפעלו על פיו, נוכל להגיע למצב שבו כמות הפלסטיק בעולם נשארת קבועה פחות או יותר ורק משנה את דמותה וייעודה. כך, למשל, בקבוק משקה קל שתכולתו נצרכה יועבר מיד למחזור ויוכל להפוך בסופו למוצר אחר שימוחזר גם הוא וחוזר חלילה. אין ספק שתהליך כזה ייתקל בהתנגדות נמרצת של גורמים מסחריים שיפסידו הון אם ייאלצו לוותר על ייצור בלתי פוסק של מוצרי פלסטיק (כפי שממחיש הסרטון הבא המנתח את תופעת בקבוקי המים המינרליים) אך ברור כי אם המהלך החינוכי הזה יצליח, יהיה הרווח של האנושות אדיר.

כאמור הדרך הטובה ביותר לצמצם את כמויות הפסולת הפלסטית היא פשוט… לצרוך פחות פלסטיק! אבל אם נסתכל על חיי היום-יום שלנו דרך "פלסטיקומטר" (אין באמת מכשיר כזה, זו סתם המצאה שלנו…) יתברר לנו מהר מאוד שמדובר במשימה מסובכת מששיערנו מכיוון שמוצרי פלסטיק נפוצים כל כך עד שהם פולשים כמעט לכל תחום בחיינו. אם תביטו סביבכם סביר להניח שבכל רגע נתון יימצאו סביבכם עשרה מוצרי פלסטיק לכל הפחות.
בקבוקי הפלסטיק, למשל, הם צרה צרורה ולכן מתבקש למצוא לה פתרון. ובכן, הכירו את הבקבוק המתכלה של ארי יונסון, סטודנט לעיצוב מוצר מאיסלנד שעיצב בקבוק המתכלה לחלוטין בתהליך פירוק טבעי. "אחרי שלמדתי כי 50% ממוצרי הפלסטיק בעולם נזרקים לאחר שימוש בודד", אומר יונסון, "הבנתי שיש הכרח להמציא מוצר מתכלה, כי הרי זה לא הגיוני שלמוצר שמשתמשים בו פעם אחת יידרשו מאות שנים להיעלם…"
הבקבוק של יונסון מבוסס על שני חומרים טבעיים לחלוטין – אבקה המופקת מאצה אדומה ו… מים. אפשר לעבד את התערובת בדומה לפלסטיק רגיל, מה שמקל את תהליך הייצור והעיצוב. היתרון של החומר הוא שהוא פשוט מתפרק בתהליך ביולוגי שגרתי ולא מותיר שום תוצרי לוואי. הבקבוק מחזיק מעמד בצורתו המקורית כל עוד הוא מלא בנוזל, ומיד כשהוא מתרוקן מתכולתו, מתחיל תהליך הפירוק.
בדומה לבקבוק של יונסון יש עוד לא מעט תחליפים לפלסטיק. ברשימה הזאת, למשל, מוזכרים פתרונות מוכרים כמו זכוכית וכמובן סלי הקניות הרב-פעמיים אך גם חומרים פורצי דרך כמו "פלסטיק" שמיוצר מ… נוצות של ציפורים. וכאן תמצאו רשימה ארוכה של מוצרים ביתיים מוכרים העשויים פלסטיק והצעות לתחליפים, החל במברשות ניקוי למטבח וכלה בערכה הכוללת מקלדת ועכבר למחשב שלכם העשויה במבוק.

אז אחרי שעשינו מאמץ לצרוך פחות פלסטיק, למצוא תחליפים וכמובן להעביר כל פיסת פלסטיק מיותרת למחזור, רצינו ללמד אתכם איך אפשר לשלב בין שלוש הפעולות האלה בצורה מהנה. עם קצת דמיון מוצרי פלסטיק יכולים להפוך למוצרים חדשים ושימושיים. בעמוד הזה, למשל, תוכלו למצוא דוגמאות מרהיבות רבות למחזור של בקבוקי פלסטיק – אהילים, עציצים ועוד. עוד פרויקט מעניין מזמין אתכם, המשתמשים הביתיים, להקים מפעל מחזור פרטי משלכם שבאמצעותו תוכלו לבצע תהליך מלא של מחזור. חלום של ממש.

הפעם נחרוג ממנהגנו ונבקש מכם לא רק לקרוא ולהחכים אלא גם לשתף אותנו ברעיונות שלכם למחזור מוצרי פלסטיק ישנים והפיכתם למוצרים שימושיים, אז קדימה, אנחנו מחכים…

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *