לא רק הטבע בסכנה

לא רק הטבע בסכנה

מחקרים חושפים כי ההתחממות הגלובלית משפיעה על יכולותיו הקוגניטיביות של האדם ועל מזגו. הטמפרטורות עולות? כך גם הסיכוי לטרור, לאלימות ולמלחמות

ההתחממות הגלובלית משפיעה על חיינו בדרכים רבות, מקצתן אולי צפויות פחות. בדרך כלל אנחנו מספרים לכם על השפעות פיזיות – שיטפונות, גלי חום וכו' – או השפעה על החי והצומח, אבל הפעם נתמקד בהשפעה על האדם, על יכולותיו הקוגניטיבית ועל מזגו.

כך, למשל, במחקר שנערך בארצות הברית נמצא כי ציוני תלמידים במתמטיקה יורדים במידה ניכרת ככל שהימים חמים יותר. במבחני קריאה, אגב, לא נמצאו תוצאות דומות, ואולי זו ההוכחה לכך שמקצוע המתמטיקה קשה במיוחד ודורש מאמץ קוגניטיבי רב יותר. מעניין לציין את יכולת ההסתגלות של התלמידים – להפתעת החוקרים הירידה בציונים לא הלכה והצטברה לאורך זמן, ככל הנראה עקב השקעה מוגברת של התלמידים בלימודים נוכח הציונים הנמוכים מהמצופה ולחץ גובר מהוריהם.

ברמה הלאומית, נייר עמדה של שני חוקרים מאוניברסיטת הרווארד היוקרתית טוען כי במדינות חמות מהממוצע כמו הודו ותאילנד, עלייה של מעלה אחת בטמפרטורה עלולה להביא לירידה של 3.9% בתוצר הלאומי עקב ירידה ביעילות העובדים בימים חמים במיוחד. מיזוג אוויר יכול לסייע, כמובן, אבל לא לאנשים שעובדים בשטח, ובנוסף לכך לאנרגיה הרבה הנדרשת למערכות המיזוג מחיר משלה, הן על הכלכלה הן על האצת ההתחממות הגלובלית עצמה.

וכיצד מזג האוויר משפיע על מזג האדם? בעבודה מקיפה של הסוכנות האמריקאית למחקרים כלכליים (National Bureau of Economic Research) שילבו החוקרים תוצאות מיותר מ-50 מחקרים שונים וגיבשו מדדים סטטיסטיים הקושרים בין שינויי האקלים וההתחממות הגלובלית למאפייני אלימות שונים. הם מצאו סיכון גובר במיוחד לעימותים בין חברות (מאלימות פוליטית ועימותים אזרחיים ועד מלחמות) וגם עלייה ברמת הסיכון האישי (ממקרי שוד, אונס וכד').

הסיכון הגובר לעימותים בין חברות אינו פוסח לצערנו על המזרח התיכון. בהקשר הזה רצינו להמליץ לכם לקרוא ריאיון שהתפרסם בכלכליסט עם פרופ' אלנבלום, היסטוריון סביבתי מהאוניברסיטה העברית בירושלים. ממחקר היסטורי 1,000 שנים לאחור ועד לחקר הסיבות לקריסת סוריה ולגלי המהגרים מאפריקה – פרופ' אלנבלום מצא קשר ישיר בין תנאי אקלים קשים המביאים לתקופות רעב ועוני לבין טרור ומהפכות.

אחד המחקרים במקבץ שריכזו החוקרים האמריקאים נהנה משפע נתונים וסביבה מבוקרת ועוסק בנקמה בבייסבול. במשחק האמריקאי הפופולרי הזה זורק הכדור פוגע לעתים בחובט. החוקרים בדקו ומצאו מתאם חיובי ומטריד בין הטמפרטורה לסיכוי לנקמה, קרי פגיעה הפוכה של החובט בזורק בהמשך המשחק לאחר שהקבוצות מתחלפות בתפקידים.

אז לקראת הקיץ הקרוב, שלפי כל התחזיות הולך להיות חם במיוחד, נשמו עמוק, קחו ביס מאבטיח ונסו להירגע. מתברר שהחום הופך אותנו לעצבניים ולעתים גם לאלימים יותר, אבל אם נהיה מודעים לכך יש תקווה שנוכל לשלוט טוב יותר בעצבינו.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *