אם עץ מת לבד ביער, האם מישהו שומע אותו?

אם עץ מת לבד ביער, האם מישהו שומע אותו?

הבצורת הארוכה בקליפורניה כילתה עד כה יותר מ-100 מיליון עצים, ולא רואים את הסוף…

בלב היערות של מדינת קליפורניה שוכנים יצורים מופלאים, יצורים שבדומה למתושלח היו עדים לאירועים היסטוריים רבים כל כך. אחדים מהם היו עצים צעירים בתקופה שבה, למשל, החלו בני האדם להתיישב במסופוטמיה, מקום שנחשב לערש התרבות האנושית. במשך 4,000 השנים שבהם הם חיים הם חזו באימפריות אדירות קמות ונמחות והיו עדים למאבקים, להצלחות ולכישלונות של המין האנושי. ועכשיו הם מתחילים למות.

כמוהם, גם עצים צעירים הרבה יותר משוועים למעט גשם בשל הבצורת הארוכה הפוקדת את מדינת קליפורניה שבארצות הברית, בצורת שכבר גבתה את חייהם של יותר מ-100 מיליון עצים וממשיכה לתבוע קורבנות מדי יום. עצוב לראות את הענקים הללו, האורגניזמים הזקנים והגדולים ביותר על פני כדור הארץ, גוועים לאיטם, מושיטים את ענפיהם ושולחים את שורשיהם עמוק לאדמה בניסיון להרוות את צימאונם. ואולי אירוני שאחד מהענקים האלה, שמנהרה נחצבה בגזע שלו עוד במאה ה- 18 (The Pioneer Cabin Tree, also known as The Tunnel Tree), נפל לאחרונה לאחר סופת גשמים עזה וחריגה.
למותם ההמוני של העצים יש השפעה רחבת היקף, החל מהמעגל הקרוב וכלה במעגלים רחוקים הרבה יותר על פני הגלובוס. במעגל הקרוב קשה לומר איזו מהסכנות מחרידה יותר: האם אלו העצים שקורסים על כבישים ושבילים ומסכנים את בני האדם הנעים עליהם; האם אלו בעלי החיים שסביבת המחיה שלהם הולכת ונמחית והם נאלצים לנדוד לאזורי מחיה חדשים ובכך מפרים את האיזון האקולוגי העדין; או שמא אלו השריפות האיומות שהררי הגזעים חסרי החיים משמשים להן דלק, מגבירים את עוצמתן עשרות מונים והופכים אותן לאיום ממשי על חיי האדם והצומח בקרבתן.
בזאת לא תם העניין. ל"אפקט הפרפר" (שינוי קטן במקום אחד שגורם לשינוי גדול במקום מרוחק אחר) נכתרו לא פעם זרי יתר, אבל המערכת האקולוגית של כדור הארץ היא מערכת אקולוגית אחת גדולה וסגורה, ולכן למותם של עצים רבים במקום אחד של הכדור יכולות להיות השפעות מרחיקות לכת על האקלים והצמחיה במקומות אחרים.

למרבה האבסורד יש דווקא מי שמרוויח מהמצב. בשל הסכנות הצפויות ממותם של העצים, ידיהם של כורתי העצים מלאות עבודה, והם הולכים ומתעשרים. קברניטי מדינת קליפורניה מפעילים כמה תכניות חירום שנועדו לסלק את המפגעים המאיימים על שלום הציבור ועל המאזן האקולוגי. הבצורת ומותם של העצים יוצרים אפקט דומינו הגורם לעלייה דרמטית בתחלואה של עצים בריאים, ולכן סילוק העצים המתים חשוב לא רק כדי שלא יקרסו על כבישים ושבילים, אלא כדי שלא יפיצו מחלות ומזיקים שיכולים לפגוע גם בחלקים החיים של היער.

ומה צופן לנו העתיד? אם מביטים במערכת ניטור הבצורת העולמית, הרי שהתחזית קודרת למדי. מגמת ההתחממות הגלובלית ממשיכה לעלות בהתמדה ומשפיעה על כולנו. למרות כל ההתקדמות הטכנולוגית אין לנו באמת היכולת להשקות באופן יזום שטחים נרחבים כל כך של יערות ולספק את כמות המים הדרושה לעצים כדי לשרוד. ככל הנראה אין מנוס מלחזור לפתרון הישן והטוב, זה שסיכויי הצלחתו נראים טובים יותר בטווח הארוך – צמצום פליטת גזי החממה ושימוש באנרגיות מתחדשות ולא מזהמות, בתקווה שאלו יבלמו את תהליך ההתחממות וישיבו אט-אט את הסדר האקולוגי על כנו. אנו תקווה שתהליך כזה יתרחש מהר מספיק לפני שאותן בצורות ושאר איומים יכלו את מעט היערות שעוד נותרו לנו.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *