יוצרים עולם ירוק יותר

יוצרים עולם ירוק יותר

יזמים יוצרים מוצרים המבוססים על חומרים טבעיים כדי למנוע זיהום ופגיעה בצומח ובחי

ריח האביב הנישא באוויר מזכיר לנו כמה אנחנו אוהבים את הטבע. בסופי השבוע אנחנו יוצאים בהמונינו לשמורות הטבע, לפארקים וליערות, נהנים מיום פיקניק או טיול ומשאירים מאחורינו לא רק שאריות מזון אלא גם כלים חד פעמיים ושקיות – כמויות פלסטיק אדירות שיידרש להן זמן רב להתכלות. על פי ארגון התכנית הסביבתית של האו"ם 43%-22% מהפלסטיק בעולם מפונה למזבלות, תופס מקום יקר ולא מופנה לאתרי מחזור, והטבע משלם על כך מחיר יקר מאוד (על הפלסטיק המזהם את האוקיינוסים שלנו כבר סיפרנו לכם בהזדמנות אחרת). במקביל, בכל שנה נכרתת כמות אדירה של עצים כדי לייצר מוצרים שרובם מיועדים לשימוש חד פעמי או קצר טווח.

אז מה עושים? חברות בעלות אג'נדה סביבתית ירוקה חולמות לשנות את המציאות ומפתחות מוצרים שייטיבו עם הטבע וגם עם האדם. חברת leaf republic ממינכן שבגרמניה הגתה רעיון שיהפוך את הפיקניק הבא שלכם ליפה וירוק יותר. היא המציאה צלחות חד פעמיות עמידות למים שמתכלות בתוך 28 ימים (לשם השוואה צלחת עשויה פלסטיק מתכלה רק כעבור 730,000 ימים). הצלחות שהיא מייצרת עשויות עלים המאוחים באמצעות סיבים של עלי דקל. לצורך ייצורן לא נכרת ולו עץ אחד, והן אינן מכילות פלסטיק, שמן, דבק או כל סוג אחר של כימיקל.

גם בלונדון נמצא פתרון ירוק לאחד המוצרים הנפוצים ביותר בחיי היומיום שלנו – בקבוקי פלסטיק. שלושה סטודנטים מקומיים החליטו להתמודד עם העובדה המטרידה שכ-80% מבקבוקי הפלסטיק אינם ממוחזרים. הם הקימו סטארט-אפ בשם Skipping Rocks Lab וייצרו את בקבוק המים האכיל Ooho!. הבקבוק עשוי אצות, שהן חומר טבעי ומתכלה, ולדבריהם מחיר הייצור שלו זול יותר בהשוואה לבקבוקי פלסטיק, מה שמעלה את סיכוייו להפוך למוצר זמין ונגיש לכול. הבקבוקים שייצרו כבר נבדקו, והם מסוגלים להכיל גם משקאות קלים, משקאות אלכוהוליים ואפילו חומרי קוסמטיקה.

בשורה טובה גם לטבעונים ולאוהבי בעלי החיים מגיעה ממיקרונזיה הרחוקה, שם נמצאה טכניקה חדשה לייצור חומר דמוי עור העשוי סיבי בננה. להמצאה זו יתרונות רבים. הראשון והמובן מאליו הוא צמצום הפגיעה בבעלי החיים. יתרון שני הוא שבשונה ממרבית דמויי העור, סיבי הבננה עשויים מחומרים טבעיים ולא רעילים. יתרון שלישי הוא ניצול פסולת סיבי הבננה לאחר הקטיף שמושלכים בדרך כלל לפח, והיתרון הרביעי הוא מקור פרנסה חדש לתושבי האזור.

ההבנה שהעולם חייב לשנות את דרכו מתחילה לחלחל גם לחברות מסחריות, וזהו צעד חשוב לעבר עולם ירוק יותר. אין גבול ליצירתיות האדם – צלחות עשויות עלים או ארנקים מ"עור בננה" הם רק שתי דוגמאות למוצרים אקולוגיים שמציתים את הדמיון. גם לכם יש רעיון יצירתי מקיים משלכם? ספרו לנו או העזו מעט יותר ופתחו את חברת הסטארט-אפ שלכם, ואנחנו כאן בגלובלוג נשמח לספר עליכם.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

1

תגובה ל“יוצרים עולם ירוק יותר”

  1. בריגה שושנה הגיב:

    אין גבול ליצירתיות של האדם!! כל הכבוד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *