שינויי מזג האוויר: מתחמם, מתחמם, חם מאד…

שינויי מזג האוויר: מתחמם, מתחמם, חם מאד…

האם לפנינו שנות בצורת רבות, יובש וסופות אבק או אולי שיטפונות קשים? מגמות שינויי האקלים בארץ ובעולם ושיטות חיזוי מזג האוויר יכולות ללמד אותנו רבות על העתיד

האם רק נדמה לנו שמזג האוויר הופך להיות קיצוני יותר ויותר? מדידות הטמפרטורות בכדור הארץ מצביעות על כך שכדור הארץ אכן מתחמם בעשורים האחרונים. חוקרי אקלים רבים מייחסים את מגמת ההתחממות לעלייה בריכוזי גזי החממה, בעיקר הפחמן הדו חמצני, שנפלטים לאטמוספרה. הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים – IPCCקבע בדוחות האחרונים שלו שקיימת סבירות גבוהה להמשך מגמת ההתחממות הגלובלית. עם זאת מידת עליית הטמפרטורות צפויה להשתנות מאזור לאזור – הקטבים, למשל, צפויים להתחמם יותר, ואילו האזורים הטרופיים צפויים להתחמם פחות.

תחזיות מזג האוויר בישראל ובעולם נשענות על מודלים נומריים עולמיים ואזוריים לצד פרשנות החזאים וסטטיסטיקות מהעבר. המודלים הנומריים הם בעצם מודלים מתמטיים המיועדים לחיזוי מזג האוויר על בסיס משתנים מטאורולוגיים אזוריים וחישובים הנשענים על עקרונות פיזיקליים של האטמוספרה. כל אלו מאפשרים לחזאים להעריך מה יהיה מזג האוויר.

היכולת של המודלים להעריך את מידות החום גבוהה יחסית, אבל היכולת לחזות כמות משקעים ותופעות אקלים חריגות קטנה יותר. כמות המשקעים בעולם משתנה בכל שנה. גם כאשר מנתחים את כמות המשקעים לאורך תקופות ארוכות קשה להצביע על מגמות ברורות וקבועות מפני שהיא מושפעת ממגוון גורמים. לכן אולי יהיה קל לחזות שהחורף הבא יהיה קר מהרגיל, אך יהיה קשה יותר לחזות תופעות של גשם מקומי פתאומי וחזק בזמן לא אופייני בשנה.

למרות הקושי לחזות את כמויות המשקעים, מצליחים המודלים האקלימיים העולמיים להצביע על מגמות של שינוי. על פי מחקרי האקלים, ההתחממות הגלובלית גורמת לעלייה במשקעים בקווי הרוחב שקרובים יותר לקטבים, למשל בסקנדינביה ובאנגליה, ולירידה בכמויות המשקעים בקווי הרוחב שרחוקים יותר מהקטבים, למשל במדינות המזרח התיכון וספרד. הסיבה לכך היא שינויים בהפרשי הטמפרטורות בין הקטבים לטמפרטורות באזור קווי הרוחב הקרובים יותר לקו המשווה שמשנים גם את זרמי האוויר ומשפיעים על כמות המשקעים.

ומה בישראל? על אף שטחה הקטן נמצאת מדינת ישראל באזור מעבר בין אקלים ממוזג לאקלים מדברי. האזורים הגשומים הם בצפון הארץ ורגישים מאוד לשינויים כמו תנודות בכיווני הרוחות ושינויים בכמות הלחות באטמוספרה. אזור מרכז הארץ, בעיקר בסמוך לים התיכון, מושפע מהיווצרות עננים עקב התחממות האוויר מעל הים החם, ולכן רגיש פחות לתנודות בעוצמות שינויי הרוחות המגיעות מהקוטב. גם על ישראל לא פוסחות מגמות השינוי בכמות המשקעים: מניתוח מגמות של גשמים שערכו כמה קבוצות חוקרים בארץ עלה כי ב-30 השנים האחרונות חלה ירידה של 15-10 אחוזים בכמויות המשקעים בצפון הארץ. לעומת זאת במרכז הארץ יש יציבות ואף עלייה קלה בכמויות הגשמים. הממצאים האלה מדאיגים את החוקרים. המשך מגמת הירידה בכמות המשקעים בצפון הוא סכנה להתייבשות מקורות המים העיקריים באזור אגן ההיקוות של הכינרת.

מהתבוננות בספרות המקצועית עולה תמונה מורכבת. מצד אחד קשה לחזות איך ייראה האקלים ואילו תופעות יפקדו אותנו. מצד אחר ידוע כי עומד להיות חם יותר וכי כבר עכשיו אנו עדים לשינויים עקביים בדפוסי המשקעים בארץ, שינויים שעלולים לגרום להתייבשות מקורות המים העיקריים.

לכן החוקרים ממליצים להיערך לכך ולשמור על המים, ובמקביל להמשיך לפתח מקורות מים חלופיים, למשל באמצעות התפלת מי ים. ומה חוזים לנו השנה בארץ? גם אם קשה לדעת בוודאות כמה גשם ירד, בשירות המטאורולוגי פורסמה תחזית שעל פיה יש הסתברות של 73% כי הקיץ של 2017 בישראל יהיה חם מהרגיל. כל שנותר הוא למצוא דרכים נעימות להצטנן ולקוות לחורף גשום במיוחד. קיץ נעים!

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *