המקום הבטוח ביותר עלי אדמות

המקום הבטוח ביותר עלי אדמות

אף שיש עוד כמה אנשים בעולם (מקצתם בעמדות בכירות מאוד) שמתכחשים לתופעה, אין עוררין על כך שההתחממות הגלובלית קיימת ומשפיעה באופן ניכר על כדור הארץ. נטייתנו כבני אנוש להתרכז בענייני היום-יום שלנו מקשה עלינו מעט להפנות את תשומת לבנו לשינויים שמחוללת ההתחממות הגלובלית, ורובנו נתקפים חרדה רק כאשר אנו צופים בטלוויזיה באסון טבע הקשור אליה. המדענים והחוקרים מזהירים אותנו השכם והערב מפני מה שצופן לנו העתיד, אך למרבה הצער רוב בני האדם מדחיקים את האזהרות, אולי מפני שהשגרה חזקה יותר ואולי מפני שהם חשים שאין ביכולתם לשנות מאום… אם אתם שייכים לקבוצה שכן מודעת למתרחש והנושא טורד את מנוחתה, ודאי שאלתם את עצמכם בשלב זה או אחר אם יש מקום על פני כדור הארץ שיהיה בכל זאת בטוח יחסית במקרה שבו התחזיות הקודרות של המדענים יתממשו. ובכן, אם חשבתם שיש מקום כזה, ודאי תתאכזבו לשמוע שעל פי המומחים שום אזור אינו מוגן לגמרי מפני התופעה המדאיגה הזאת. כל פיסת אדמה ומים על פני כדור הארץ תושפע ממנה בצורה כזו או אחרת.

אמנם יש מקומות שיסבלו יותר, אבל בסופו של דבר רק מעט מקומות בעולם ייחשבו בטוחים יחסית. חשוב להבין כי החוקרים מביאים בחשבון לא רק תופעות הנובעות מהעלייה המתמדת בטמפרטורות, כמו סופות אלימות, הצפות, בצורת ועליית גובה פני הים. אסונות טבע כשלעצמם גובים מחיר מיידי, אך יש להם אפקט ארוך טווח שממשיך להשפיע על בני האדם החיים באזור שנים אחרי שחלפו. קחו למשל את שכנותינו ירדן וסוריה, שתי מדינות הסובלות כבר זמן רב מבצורת קשה. בצורת זו משפיעה גם על החקלאות וגם על משק המים, אבל החשש הגדול הוא שהמצוקה שאליה נקלעו המדינות האלה תצית עימותים צבאיים הקשורים למקורות מים. דוגמה זו ממחישה את העובדה שההתחממות הגלובלית משפיעה בעקיפין על אספקטים רבים של חיינו ולא מסתכמת רק במזג האוויר השורר בחוץ.

מדינות שיסבלו מנחת זרועה של ההתחממות הגלובלית עלולות להתרסק כלכלית, לסבול מבעיית פליטים חמורה (למשל במקרה שבו תושבים ייאלצו לנטוש את מקום מגוריהם בשל עליית גובה פני הים) וכמובן מהתפרצות מגפות וסכסוכים צבאיים שיתפתחו כתוצאה מהמצוקה והלחץ. אבל אם תתעקשו בכל זאת לקבל תשובה, הרי שעל פי המומחים ניו זילנד, יפן, קנדה וצפון אירופה יהיו המדינות שככל הנראה יושפעו הכי פחות ויהיו בטוחות יותר ממקומות אחרים.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *