במבוק בום: האם הבמבוק יציל את העולם?

במבוק בום: האם הבמבוק יציל את העולם?

בשנים האחרונות הולך ונפוץ השימוש בבמבוק כחומר גלם לייצור מגוון רחב של מוצרים. מהם יתרונותיו של הבמבוק והאם הוא יוכל לשמש כאמצעי יעיל למלחמה בהידלדלות הקרקעות, בכריתת היערות ובשינויי האקלים?

הוא חזק, הוא צומח במהירות, ויש סיבה טובה לכך שדובי הפנדה מכרסמים אותו בתאווה – הבמבוק (חִזְרָן) הוא צמח חשוב ונהדר. בני האדם משתמשים בבמבוק במשך אלפי שנים לא רק לצורכי תזונה אלא גם לייצור נייר, חומרי בנייה, תרופות, נשק ועוד. השימוש במוצרי במבוק היה שמור לאורך השנים בעיקר לתרבויות דרום מזרח אסיה ומרכז אמריקה, ובשורת הבמבוק נפוצה ברחבי העולם רק בשנים האחרונות.

ההערכות הן שמוצאו של הבמבוק הוא מסין, ושזני הבמבוק הידועים כיום התפתחו לפני כ-40-30 מיליון שנה מעשבים פרהיסטוריים. הבמבוק נחשב לאחד הצמחים העמידים ביותר בעולם בזכות קצב התפשטותו המהיר, תפוצתו הרחבה בעולם וקצב הצמיחה המהיר ביותר על פני כדור הארץ מבין כל הצמחים – יש זני במבוק שיכולים לצמוח בקצב של כמטר ביום. לאחר שכורתים את הבמבוק, שורשיו ממשיכים להצמיח ייחורים חדשים ללא צורך בנטיעה מחודשת, וזאת בניגוד לעצים שצומחים באיטיות במשך עשרות שנים ושכריתה מביאה למותם.

כיום ידוע על יותר מ-1,500 זני במבוק, החל בזני במבוק זעירים שגובהם כגובה דשא וכלה בצמחי ענק שיכולים להתנשא לגובה של עד 40 מטר. צמחי הבמבוק צומחים ברחבי העולם בתנאי אקלים וסביבה מגוונים – אזורים שחונים, מקומות מלאי לחות כמו ביצות, מישורים והרים. נתון מעניין הוא שבשנים שלאחר הטלת פצצת האטום בהירושימה, הצמח היחיד שהצליח לצמוח באזורים הסמוכים לאתר הנפילה היה לא אחר מאשר הבמבוק.

ענפי הבמבוק הם לא רק גמישים וקלים באופן המאפשר לנייד אותם בקלות ממקום למקום, אלא גם חזקים לא פחות מעץ, מבטון או ממתכת, ולכן הם חומר גלם מצוין לא רק לייצור מגוון רחב של מוצרים כמו כלי אוכל, רהיטים, אופניים או משקפיים אלא גם לבניית בתים. כך למעשה יכול הבמבוק לשמש תחליף הולם ובר קיימא לעץ ולפלסטיק על חסרונותיו המזיקים והידועים. בנוסף לכך מאחר ששורשי הבמבוק נשארים במקומם וממשיכים להצמיח ענפים גם לאחר שאלו נכרתו, הם מונעים תופעות של סחף קרקע ושומרים על פוריותה ועל הרכב החומרים המזינים המצויים בה. עוד תכונה חשובה היא יכולתו של הבמבוק לספוג כמויות גדולות של פחמן דו-חמצני ולפלוט חמצן, דבר שיכול לעזור בצמצום פליטת גזי החממה. מחקרים מיפן ומרחבי העולם הראו ששטח של כ-10 קמ"ר של במבוק יכול לספוג כ-12 טונות של פחמן דו-חמצני בשנה.

במקביל להתרחבות השימוש בבמבוק ברחבי העולם הוכרז לאחרונה על פרויקט מיוחד באינדונזיה שבמסגרתו יינטעו כ-70 מיליון שתילי במבוק במדינה הסובלת מבירוא יערות מסיבי, מחקלאות לא מקיימת ומשריפות ענק. התקווה היא כי צמחי הבמבוק לא רק יסייעו לשקם את הקרקעות ולצמצם את פליטת גזי החממה, אלא גם יעזרו להילחם בשינויי האקלים ולשקם את הכלכלה המקומית באמצעות שימוש בבמבוק כחומר גלם לייצור מוצרים חיוניים.

אז האם העתיד הוא עתיד של במבוק? בתקופה שבה ממשיכים להיכרת מיליוני דונמים של יערות ברחבי העולם למרות ההשלכות הסביבתיות החמורות, הבמבוק מצמיח פתרון זמין, יעיל ובר קיימא. רוצים גם אתם לסייע לסביבה? העדיפו מוצרי במבוק על פני מוצרי פלסטיק או עץ – הם חזקים, קלים, גמישים ויפים ועוזרים לנו לשמור על כדור הארץ שלנו.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *