כל הנחלים זורמים לים

כל הנחלים זורמים לים

לא לחינם קוסמולוגים מחפשים בקדחתנות עדויות להימצאותם של מים על פני כוכבים אחרים. ככל שידוע למדע, קיומם של מים יכול להצביע גם על קיומם של חיים. כדור הארץ שלנו התברך במים – בימים, באוקיינוסים ובאגמים, במאגרים תת קרקעיים ובנהרות ובנחלים – אך איזה אחוז מפני כדור הארץ מכוסה למעשה בנהרות ובנחלים? נראה שהרבה יותר ממה שחשבו בעבר…
מחקר שפורסם בכתב העת Science חושף כי נהרות כדור הארץ והנחלים מכסים למעשה 45 אחוזים יותר שטח ממה שהיה ידוע עד עתה, מה שמסתכם בכ-773,000 קילומטרים רבועים ברחבי העולם. למידע זה יכולות להיות השלכות משמעותיות באשר לאופן שבו אנחנו מבינים את שינויי האקלים הפוקדים את כדור הארץ.

נהרות ונחלים הם מקור עיקרי של פליטת גזי חממה. למעשה השפעתם גדולה פי חמישה מהשפעתם של כל האגמים והמאגרים הקיימים על פני כדור הארץ יחד. החומר האורגני בקרקע ובצמחייה מומר על ידי חיידקים החיים בנתיבי המים לגזי חממה כמו פחמן דו חמצני ומתאן, שהוא גרוע לפחות פי 25 מפחמן דו חמצני. שטח גדול יותר של נהרות ונחלים משמעו שטח פנים גדול יותר שמייצר מגע בין מים לאוויר ולכן גם שיעור גבוה יותר של חילופי פחמן עם האטמוספרה. מהמחקר עולה כי יחסי הגומלין בין נהרות לבין האטמוספרה צפויים להיות גבוהים ממה שחשבו קודם לכן, והאומדנים לגבי פליטת גזי החממה הם כנראה גבוהים יותר מאשר בעבר.
הוסיפו לכך את העובדה (המצערת) שבני אדם מזרימים שפכים ומזהמים לא מעט מנתיבי המים, וקיבלתם מתכון לזיהום סביבתי המכסה שטח גדול יותר, ומפני שכל הנחלים זורמים לים, זיהום שמקורו במפעל עירוני יכול לפגוע גם במקומות מרוחקים יותר שאליהם זורם הנהר או הנחל המזוהם.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *