מתנות קטנות של חיות

מתנות קטנות של חיות

לא רק בני האדם מעניקים זה לזה מתנות אלא גם לא מעט מיני חיות. על פינגווינים שנושאים במקורם אבנים חלקות למושא חיזוריהם, על דולפינים שמלקטים ספוגי ים כדי להרשים נקבה נחשקת, על עורבים שמעניקים חפצים קטנים לבני אדם ועל חתולים שמגישים לבעליהם חיות מתות. למה בעצם הם עושים את זה?

כולנו אוהבים לקבל ולתת מתנות. בין אם מדובר באירוע מיוחד ובין אם ברצון להראות למישהו שאנחנו חושבים עליו, מתנה היא דרך להעניק תשומת לב ולהראות שאכפת לנו. מתברר שלא רק בני האדם מעניקים מתנות, אלא גם כמה מיני חיות.

קיבלתם פעם פרחים או שוקולד במתנה מבן או בת הזוג? מתברר שגם חיות נותנות מתנות לצורכי חיזור. אחת החיות האלה היא פינגווין לבן-האוזן (Gentoo piguin) המתרבה במושבות קינון גדולות המצויות באיים הסמוכים לאנטרקטיקה. עם בוא עונת החיזור מדדים להם הפינגווינים הזכרים ברחבי האי, מוצאים אבן חלקה ויפה, אוחזים אותה במקורם הקצרצר ומעניקים אותה לנקבה שבה הם חושקים. כאות להיענותה מוסיפה הפינגווינית המחוזרת את האבן לקן שלה, ומכאן העתיד נראה מבטיח במיוחד.

לא רק פינגווינים מעניקים מתנות חיזור, אלא גם דולפינים. במחקר שנערך באוסטרליה עקבו החוקרים במשך כעשר שנים אחר דולפיני סוסא אוסטרליים (Australian Humpback Dolphins) וגילו שהיונקים הימיים היפים מעניקים ספוגי ים כחלק מטקסי הפלרטוט והחיזור שלהם. לא פשוט ללקט את היצור הימי הזה מקרקעית הים, והדולפינים קוטפים אותו בפיהם תוך תנועת שחייה מהירה ואף מצליחים להתגבר על החומרים הרעילים שהוא מפריש כאמצעי הגנה נגד טורפים. לאחר מכן הם משליכים את ספוג הים לעבר הנקבה שבה הם חושקים כדי להרשים אותה.

בניגוד לדולפינים ולפינגווינים שנותנים מתנות כדי לפתות בן זוג, יש חיה אחת המעניקה מתנות לבן או בת הזוג מבלי לקבל דבר בתמורה – העורבני שחור הכיפה, ציפור בעלת אינטליגנציה ורגישות רבה כלפי בן או בת הזוג שלה. העורבנים, שהם ציפורים מונוגמיות, נוהגים להעניק לבני הזוג שלהם מתנות של אוכל. בניסוי שנערך באנגליה בדקו חוקרים אם העורבנים יוכלו לצפות מה יהיה סוג המזון המועדף על בני הזוג שלהם, ולבחור להעניק להם אותו. החוקרים נתנו לאחד מבני הזוג שפע של מזון אחד, ואז בדקו אם בן הזוג יעדיף לתת להם כתשורה את אותו סוג המזון או מזון אהוב אחר. נמצא כי העורבנים הבינו שבן הזוג מעדיף מזון חדש, ולכן בחרו לתת לו מזון אהוב שלא אכל קודם לכן.

ומה עם קרובי המשפחה של העורבנים, העורבים החכמים? עדות נוספת לתבונתם המופלאה של העורבים היא מנהגם של העורבים הזכרים להעניק תשורות מזון לבת הזוג שלהם כדי להראות שהם מסוגלים לדאוג להן ולחזק את הקשר עימן. קיימים גם דיווחים על עורבים שנוהגים להעניק מתנות לבני אדם, ובעיקר לאלו שמאכילים אותם ומגינים עליהם. בוושינגטון דווח על עורבים שהעניקו לאדם שהאכיל אותם סוכריה בצורת לב, תליון של תכשיט וחתיכות אבנים. אישה מאריזונה שנחלצה לעזרתו של עורב שנתפס בגדר, החלה לקבל תשורות מעורב אחר שהיה משאיר לה באופן קבוע חתיכות מזון על המרפסת. מקרה נוסף מעניין הוא של ילדה בריטית בשם גבי, המנהלת מערכת יחסים הדוקה עם העורבים שחיים ליד ביתה. העורבים נותנים לגבי חפצים קטנים כדי להודות לה על שהיא מאכילה אותם ולחזק את הקשר עימה.

האם זה גם מה שעושים חתולי הבית, כשהם מניחים על מפתן הבית ולמרגלות המיטה של בני האדם שעימם הם חיים תשורות מפוקפקות כמו זנבות של לטאות ומקקים מְפרפרים או מתים? יש שיגידו שחתולי הבית נותנים מתנות מוזרות כדרך לסמן לבני האדם שהם חלק מהלהקה שלהם או המשפחה שלהם ולהביע כלפיהם הערכה או "ללמד" אותם לצוד כמוהם. אחרים טוענים שכלל לא מדובר במתנות אלא בתוצר של סיפוק יצר הציד שלהם, שלא אבד גם אחרי אלפי שנות ביות. כמה מהחתולים לוקחים איתם את הטרף כדי לזלול אותו בנחת בבית ואילו אחרים כלל לא אוכלים אותו אלא נוטשים אותו בבית ברגע שהם נזכרים שבעצם מחכה להם צלחת מלאת מזון חתולים טעים והרבה פחות קשה להשגה.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *