האפי האוור?

האפי האוור?

האם ההתחממות הגלובלית מאיימת על כוס הבירה שלכם?

סביבת החיים על פני כדור הארץ היא תולדה של בליל תופעות ותהליכים שכל אחד מהם משפיע על האיזון העדין המאפשר קיום על פני הכוכב. בין אם אתם ממכחישי תופעת ההתחממות הגלובלית ובין אם אתם מפעילי הסביבה, אין עוררין על כך שמשהו עובר על כדור הארץ שלנו, ובקרוב, כך סבורים מדענים וחוקרים, נחוש את ההשפעה גם בכוס הבירה שלנו

כידוע אחד המרכיבים העיקריים בבירה הוא שעורה, ושעורה, כמו גידולי שדה רבים אחרים, מושפעת מאוד ממזג האוויר. אין זה סוד שבשנים האחרונות מתרבות תופעות של מזג אוויר קיצוני שכמובן משפיעות בצורה ישירה על גידולי השדה למיניהם. בצורות או גשמים עזים, שינויי טמפרטורה ו"תזוזה" של העונות – כל אלו מאיימים לא פעם על הצמחים שמשמשים מקור מזון ובכללם השעורה. המשמעות היא כמובן שבעתיד (הלא רחוק) חובבי הבירה אולי ייאלצו להתמודד עם מחסור בבירה או עם מחירים מאמירים של המשקה הנפוץ כל כך והאהוב הזה.

כדי להיערך לתרחישים האלה משקיעות מבשלות בירה ברחבי העולם תקציבים גדולים במחקרים אגרונומיים שתכליתם הנדסה גנטית של מיני שעורה שיהיו רגישים פחות לשינויים במזג האוויר ויוכלו לשגשג גם בתנאי בצורת, הצפות וטמפרטורות לא צפויות, ובניסיונות למצוא פתרונות עבור כל הגידולים הקיימים בדמות מערכות השקיה מיוחדות שימנעו משדות שלמים לקמול במקרה של גשם מועט. אך גם אם יימצאו פתרונות כאלו, ההשקעה הנוכחית והעתידית בהם צפויה להעלות את מחיר הבירה ולהפוך אותה לזמינה פחות בחלקים מסוימים בעולם.

נוסף לכל התחזיות הקודרות הללו חשוב להכיר גם בעובדה שייצור בירה, בדיוק כמו כל פעולה יזומה אחרת של בני האדם ביום יום, משפיע בעצמו על הסביבה. הרי לכל פעולה שלנו יש "חתימה" סביבתית. התנעתם את הרכב בבוקר ונסעתם לעבודה? לא מחזרתם את בקבוקי הפלסטיק? רוקנתם את דלי הספונג'ה עמוס הדטרגנטים בחצר? כל הפעולות האלה משפיעות על הסביבה. וכשמדובר במפעלי ענק, ההשפעה כמובן גדולה שבעתיים. בייצור כוס בירה אחת נפלטים בין 300 ל-900 גרם פחמן דו-חמצני. זו אמנם לא כמות גדולה ביחס לזיהום סביבתי של אגזוז מכונית למשל, אבל צריכה של כמה כוסות בירה ביום משמעה כטונה פחמן דו חמצני שנפלט לאוויר מדי שנה. אגב, לשם השוואה, כדי לייצר את אותה כמות נדרש לשתות כ-50,000 כוסות תה שחור… כמובן שלפליטת הפד"ח נלווה הזיהום הסביבתי שמקורו בבקבוקים, בפחיות ובשאר ההשלכות המשניות לייצור עצמו.

יש לשער שגם הכתבה הזאת לא תגרום לכם לוותר על כוס הבירה שלכם, אך אם אתם חובבי בירה וגם כאלו שהסביבה יקרה לליבם, כדאי שתכירו את הבירה האורגנית. ומהי בירה אורגנית? ובכן, כמו מוצרים רבים אחרים, אנשים המעוניינים לצמצם את ה"חתימה" שלהם על הסביבה מוצאים דרכים ירוקות יותר לייצר את אותם מוצרים ובכך מקטינים את הנזקים הסביבתיים. יש כמה וכמה חברות בעולם המייצרות בירה אורגנית בתהליכים כאלו, וכך פחות חומרים מזיקים נפלטים לאוויר או מוזרמים אל האדמה והים. ומה באשר לטעם? ובכן, זה כבר משהו שתצטרכו לחוות עליו דעה בעצמכם…

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *