סלפי עם סופה

סלפי עם סופה

טכנולוגיית זיהוי הפנים בשירות המטאורולוגים

עבור רוב האוכלוסיה, טכנולוגיית זיהוי פנים מוכרת בעיקר בזכות מערכות האבטחה שהוטמעו בטלפונים החכמים החדישים המסוגלות לזהות את בעל הטלפון ולאפשר רק לו גישה למידע וכמובן בזכותם של הפילטרים לתמונת פורטרט עצמיות (סלפי) המוסיפות שלל עיוותים לפרצופך המקורי. אך טכנולוגיה זו חורגת הרבה מעבר ליכולת להוסיף לך אוזניים ואף חמוד של ארנב והיא משמשת במערכות אבטחה מתקדמות הנמצאות בשימוש ממשלות וסוכנויות ביון ולא פעם סייעו במיגור פעולות טרור כאשר זיהו בתוך קהל גדול חשודים או מבוקשים. כמו כל טכנולוגיה, גם יכולתן של מכונות לזהות אנשים, מתרחבת והולכת ומחלחלת גם לתחומים שלא יועדו להן במקור. אחד התחומים המעניינים הוא זיהוי דפוסי מזג אוויר קיצוניים ומסוכנים והתראה מפניהם.
אבל כדי להבין כיצד זיהוי פנים יכול לסייע לחזאים, ראשית יש להבין מה זה בדיוק זיהוי פנים. כמובן שלא נכנס כאן להסברים מעמיקים ומסובכים ורק נאמר בפשטות שזיהוי פנים מתבסס על תבניות. המצלמה למעשה סורקת וממפה את האובייקט הרצוי ובונה מטריצה המורכבת מקווים, נקודות וזוויות. המערכת "זוכרת" את התבנית הייחודית ובפעם הבאה שתידרש לזהות אותה, היא תשווה אותה לתמונה של האובייקט הרלוונטי ות"תחליט" האם היא תואמת או לא. ונכון, אתם צודקים, זו בדיוק השיטה בה עושים שימוש בסורקי טביעות אצבע 🙂
מומחי מזג אוויר יודעים כבר כי גם למזג האוויר יש לא פעם "פרצוף מאיים" המבשר רעות. לסערות אלימות יש על פי רוב תבנית עננים מאד מוגדרת ואותם מומחים סברו שאם כך הדבר, מדוע לא לעשות בתכונות ייחודיות אלו שימוש על מנת לזהות את ה"פושעות" ולהתריע מפניהן? חזאים הרי לא יכולים להימצא בכל מקום וישנם לא מעט מקומות על פני כדור הארץ בהם מזג האוויר נוטה להכות פעם אחר פעם. דוגמה לאזור כזה הוא "סמטת הטורנדו" בארצות הברית, אזור המועד לפורענות שבכל שנה מתרחשות בו סופות טורנדו רבות הגובות מחיר גדול בחיים וברכוש. בנוסף, ישנם אזורים הסובלים מסופות ברד אלימות ועוד מיני פגעי מזג אוויר. במקומות כאלו, התקנת מערך מצלמות המסוגלות לזהות באופן אוטומטי דפוסי מזג אוויר על פי תבניות העננות, תוכל להתריע בזמן אמת על סופה מתרגשת ובכך תאפשר לתושבי המקום להתגונן מפניה.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *