מה משותף לרגבוב פחוס וברדסון מסווה?

מה משותף לרגבוב פחוס וברדסון מסווה?

על פרידות, היכרויות חדשות ושמות לבעלי חיים

שנת 2019 מסתיימת עוד מעט ושוב מדענים וחובבי בעלי חיים נושאים עיניים כלות אל עבר רשימת הזנים הנכחדים שהולכת ומתארכת. גם השנה נפרדנו מכמה בעלי חיים בהם קרנף סומטרה האחרון שחי במלזיה שמת מסרטן אך בחודש נובמבר האחרון. יחד איתו נמצאים ברשימה גם חילזון אחד, מכרסם וציפור וכמובן עוד הרבה מיני בעלי חיים שנמצאים בסכנה ברורה ומידית להימחות מעל פני כדור הארץ. במקביל לפרדות העצובות כל כך, כבכל שנה, יש גם אירועים משמחים שמתרחשים בכל עת שמין חדש של בעל חיים שלא היה מוכר למדע, מתגלה לפתע. העובדה שאנו מגלים עדיין, אחרי מאות שנות מחקר, עוד ועוד מינים חדשים, מעידה יותר מכל על חוסר ההיכרות שלנו עם הסודות שכדור הארץ עוד שומר מאיתנו. מי ששמע את הביטוי "אפקט הפרפר" ודאי יודע כבר שכדור הארץ שלנו בנוי מרבבות של מערכות אקולוגיות קטנטנות וגדולות שמצטרפות יחד למארג שלם של חיים. והדבר המדהים הוא, שלכל בעל חיים (וצמח), קטן ככל שיהיה, יש תפקיד ברור במערכת, כך שאם נוציא מן המשוואה גם יצור קטן שנראה שולי ואולי אף מיותר, יכול הדבר לגרום להתמוטטות כללית של מערכות רבות ולהפעלת "אפקט דומינו" שישפיע על סביבות חיים ומערכות אקולוגיות מרוחקות.  כה שברירי ועדין הוא האיזון בטבע ונאמני הסביבה נאבקים כדי לשמר אותו ביודעם כי לכל פרט יש חשיבות ותפקיד שלא ניתן תמיד להבין. 

אך בואו נחזור לדברים השמחים ונדבר על בעלי החיים החדשים. לאלו, האחרונים, צריך לתת שמות כמובן וכאן אנו צוללים לעולם עשיר, מסקרן, מפתיע ומשעשע מאין כמותו. שיום (הענקת שם) בעלי חיים קיים כבר שנים רבות ולכל בעל חיים יכולים להיות מספר שמות – השם המדעי שניתן על ידי חוקרים בשפה הלטינית ושמות נוספים שניתנים לו על ידי האוכלוסייה האנושית בקרבתה הוא נמצא שחלקם מבוססים על פולקלור, על תכונותיו של בעל החיים ועוד סיבות כאלו ואחרות. כך למשל שמו הלטיני של מכרסם קטן החי באוסטרליה הוא: Chaeropus ecaudatus Australian bandicoot ולמי שאינו דובר לטינית מבית אבא נספר שהתרגום (עד כמה שאפשר לתרגם לעברית) הוא: יצור בעל כף רגל של חזיר ללא זנב… כן, מסתבר שמתן שמות יכול להיות עסק משעשע וברשימות הזו והזו תמצאו את המוזרים והמשעשעים שבהם. ומי הם אותם רגבוב פחוס וברדסון מסווה המופיעים בכותרת? ובכן, האקדמיה ללשון עברית נדרשת מעת לעת לתת שמות לבעלי חיים חדשים. מתן השמות יכול שוב להיות עניין מאד מרתק. שמות בעלי החיים יכולים להילקח מהמקורות (כמו במקרה של העמלץ למשל) ולא פעם על שמו של החוקר שמצא אותם. ואם בחוקרים עסקינן, הרי שאחת התופעות המוזרות שהתפתחו בשנים האחרונות, היא של חוקרים שמוכרים את הזכות לתת את השם לבעל החיים עבור בצע כסף
ויש שיאמרו, שהשמות הניתנים לבעלי חיים, לא מתאימים להם, אז הנה רשימה של כמה בעלי חיים שהשמות החדשים שהצמידו להם, אולי מתאימים להם יותר 🙂  ואתם, לאיזה בעל חיים הייתם משנים את השם ולמה?

 

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *