חוף שיש לו סוף…

חוף שיש לו סוף…

על פי מחקר חדש, עד סוף המאה הנוכחית יעלמו כ-60% מהחופים בעולם. אז מהרו ללבוש את בגדי הים!

אוהבים לבלות על חוף הים? ובכן, על פי מחקר חדש שניתח צילומי לוויין מרחבי העולם, כדאי שתמהרו ללבוש את בגדי הים וליהנות מהם שכן החופים שאנו כל כך אוהבים נמצאים בסיכון אמיתי להיעלם עד לסוף המאה.

המחקר החדש התחקה אחר תמונות לוויין שתיעדו את השינויים שעברו על החופים בעולם במהלך שלושת העשורים האחרונים ועל סמך נתונים כמו שינויי טמפרטורה, עליית מפלס מי הים, דפוסי זרמים וכיו"ב, בוצעה הערכה לגבי השינויים הצפויים להתרחש בשנים הבאות. החופים הנמצאים בסיכון גבוהה הם החופים החוליים, אלו שמן הסתם משמשים אותנו בני האדם. חופים חוליים מהווים מעל שליש מכלל החופים ברחבי העולם והמחקר החדש קובע כי תהליכי בלייה ושחיקה שמקורם בעליית מפלס מי הים והטמפרטורה של המים, יגרמו להיעלמותם של חופים אלו מה שיותיר אותנו עם פחות ופחות מקומות לתפוס בהם שלווה ושיזוף בעתיד.
להיעלמותם של החופים יש השפעות משנה רבות וחמורות. מדינות רבות מסתמכות על החופים שלהן כמקור הכנסה בהיותם אתרי תיירות מבוקשים וחיסולם יפגע בכלכלתן של אותן מדינות. בנוסף, לשינוי קו החוף תהיה השפעה דרמטית על בתי גידול של בעלי חיים וכתוצאה מכך, ייתכן ויופר האיזון עדין והשברירי שקיים בסביבת החופים מה שיחיש תופעות חמורות כמו חיסול שוניות אלמוגים והכחדת כל בעלי החיים המסתמכים עליהן.
ומה בישראל? ובכן, על פי המחקר, אגן הים התיכון נמצא אמנם בסיכון נמוך יותר, אך כרגע האיום הגדול יותר על קו החוף שלנו מגיע דווקא מתהליכים הקשורים בניהולם. לישראל קו חוף באורך של כ-197 ק"מ אך הגם שכמות האוכלוסייה שלנו קטנה באופן יחסי, כבר היום ניתן לחוש את הצפיפות בחופים וזאת משום שהקצאת שטחי חוף לבנייה גוזלת עוד ועוד שטחים שהיו יכולים לשמש את כולנו. הוסיפו לכך את העובדה כי חלקים ממצוק הכורכר מתמוטטים ונעלמים, את הזרמת השפכים הלא מפוקחת, השלכת הפסולת וכשלים בניהול תשתיות שתפקידן לשמור על החוף בר-קיימא וקיבלתם תמונה עגומה שרק תלך ותחריף אם לא ישתנו סדרי העדיפויות.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *