ג'ינס ברוטב דגים

ג'ינס ברוטב דגים

רבים מאיתנו עדיין לא הפנימו את העובדה כי הכוכב עליו אנו חיים הוא מערכת סגורה. ולמה הכוונה…? לכך שלכל דבר שאנו עושים, יש בסופו של עניין השפעה שבמוקדם או מאחור תשפיע עלינו חזרה. התופעה הזו זכתה במרוצת השנים לשלל שמות שהבולט מבניהם אולי הוא "אפקט הפרפר". על פי תיאוריה זו "משק כנפי פרפר באפריקה, יגרום לסערה באסיה". זה אולי נשמע פנטסטי מדי ואפילו מופרך, אך עם עובדות קשה להתווכח… גזי החממה שהמין האנושי מייצר, כמו גם הפסולת שאנו משליכים בכל פינה, משפיעות עלינו כל הזמן.
ואיך דגים וג'ינס קשורים לעניין?
ובכן, אחד המחקרים האחרונים, ומהמעניינים מבניהם יש לומר, גורס כי כשאנחנו אוכלים דגים, אנחנו אוכלים גם את מכנסי הג'ינס שלנו
המחקר התחקה אחרי סוג מסוים מאד של חלקיקים הקרויים אנטרופוגניים. המונח אנטרופוגני מתייחס לתוצר שמקורו בפעילות אנושית ולכן חלקיקים אנטרופוגניים הם שאריות מיקרוסקופיות ברובן, שנמצאות באוויר, בקרקע וכמובן בים, שמקורן בזיהום תעשייתי ואחר.
ובכן, איזה חלקיקים מגיעים מהג'ינס שלנו תשאלו, התשובה פשוטה – החלקיקים שבדק המחקר שייכים לג'ינסים שלנו כמו גם לכל סוגי הבדים בהם אנו עושים שימוש. מי כמוכם יודע שככל שאנחנו מכבסים יותר את הבגדים, כך הם מתבלים לאט לאט. זהו טבעם של בדים, הם מתפוררים אט אט בשל נזקי השמש, הכביסה וכמובן החיכוך הבלתי פוסק עם גופנו וכל שאר החפצים עמם הם באים במגע (על הכיסא שלכם במשרד למשל, יש כמות אדירה של חלקיקים…).
חלק ארי מהחלקיקים נשטפים במהלך הכביסות שלנו ויחד עם זרם המים, יוצאים למסע דרך מערכת הביוב ומוצאים את עצמם בים. החלקיקים הללו צפים במים ולאחר מכן שוקעים ומצטברים בקרקעית הים. בעלי החיים הימיים אינם יכולים שלא להיתקל בחלקיקים הללו והם בסופו של דבר מוצאים את דרכם אל מערכת העיכול שלהם ומצטברים באבריהם הפנימיים.
והנה, כך מגיע הג'ינס שלנו אל הצלחת וכך אנו למעשה אוכלים את המכנסיים שלנו…
עוד מידע על האופן בו זיהום הים מגיע אל הצלחת שלנו, תוכלו למצוא בקישור הזה.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *