אש ומים

אש ומים

מחקר חדש מגלה כי השפעתן של שרפות על היווצרותם של עננים וסופות, גדולה משחשבנו

תדירותן וגודלן של שריפות ברחבי העולם ממשיכים לגדול ברחבי העולם. מצב זה מדאיג בשל הנזקים הגדולים שהן מסבות לצמחייה ובעלי החיים באזור השרוף והנזקים המשניים שמשפיעים על אזורים רחוקים מהשרפה. בשנת 2020 נשרפו ברחבי העולם מעל 186,000 קמ"ר של יערות ושטחים אחרים. אך מעבר לחורבן שהן ממיטות על הקרקע, מסתבר שלשריפות יש גם השפעה על מזג האוויר, השפעה גדולה יותר מששיערנו. מחקר חדש של מדענים מאוניברסיטת קרנגי מלון שבמדינת פנסילבניה בארה"ב, מראה כי חלקיקים הנפלטים משריפות אלה יכולים להוביל להיווצרות נרחבת יותר של עננים ולתרום להתפתחותן של סופות אלימות יותר.

כדי להבין כיצד שריפה יכולה לגרום לעננים להפוך לבשלים יותר, צריך להבין את המנגנונים הפועלים בתוך העננים. מבלי להיכנס להסברים מורכבים מדי, עננים הם למעשה אדי מים. כל עוד אדי המים קלים מן האוויר, הם נישאים ברוח ומרחפים מעלנו. אך כשמתחילות להיווצר טיפות גדולות יותר, הן הופכות לכבדות ומתחילות ליפול על ראשנו כגשם. ומה גורם לטיפות להפוך לכבדות? ובכן, ישנם מספר תהליכים שיוצרים את תופעת ההתעבות. חלקם קשורים בטמפרטורה השוררת בענן אך אחד הדברים שתורמים להתעבות מהירה יותר, היא "התגבשות" חלקיקי מים סביב חלקיק זר. חלקיק כזה יכול להיות גרגר אבק או חול למשל או שריד של אפר שנישא ברוח משריפה… כעת קל להבין מדוע שריפות יכולות להוות מנוע להיווצרות עננים "טעונים" יותר שללא אותם חלקיקים אולי לא היו מממשים את מלא הפוטנציאל שלהם.

במהלך המחקר שערך צוות החוקרים במרכז לחקר החלקיקים האטמוספריים באוניברסיטה, אספו המדענים חומרים צמחיים, שרפו אותם וניתחו את החלקיקים הנפלטים בעשן. הצוות היה מעוניין בעיקר בחלקיקים מגרעיני קרח שיכולים לזרז היווצרות גביש קרח בטמפרטורות גבוהות מהרגיל ולהשפיע על היווצרות ענן. למעשה, רוב המשקעים מעל היבשה מתחילים מעננים המכילים קרח. אמנם היה ידוע כי חלקיקים שנפלטו על ידי שריפת ביומסה – כגון עשבים גבוהים, שיחים ועצים – יכולים להשפיע על גרעין הקרח, אך צוות החוקרים היה מעוניין לגלות את ההשפעות של חלקיקים אלה לטווח ארוך. החוקרים ביצעו נסיעות במשך ימים ושבועות מצוידים במכשור מיוחד שכלל ספקטרומטרים (מכשירים המנתחים הרכב כימי של חומר באמצעות הקרנת אור וניתוח הספקטרום המשתבר ממנו) מיקרוסקופ אלקטרונים וטכניקת הקפאת טיפות מיקרו-נוזלים חדשניות. החוקרים ניתחו את החלקיקים הנפלטים משריפת סוגים שונים של חומר צמחי כפי שקורה בשריפות וביצעו הדמיות שמתארות את תהליכי ההזדקנות שעברו חלקיקים אלה באטמוספירה. הם גילו כי הזדקנות כימית של חלקיקים הנפלטים על ידי שריפות יכולה אכן להוביל להיווצרות עננים נרחבת יותר.

שתף שתף באמצעות מייל שתף באמצעות פייסבוק

תגובות של פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *